banner2

Kayserili mühendisten ses getirecek hayır projesi! GES ile 1410 camiye elektrik sağlayacak

Kayseri'de yaşayan elektrik mühendisi Ahmet Seferoğlu, kuracağı GES ile 25 yıl boyunca Kayseri'deki 1410 caminin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Gündem 25.11.2022, 18:32 25.11.2022, 18:47
Abone ol
Kayserili mühendisten ses getirecek hayır projesi! GES ile 1410 camiye elektrik sağlayacak

Kayseri'de 40 yıldır elektrik mühendisliği yapan Ahmet Seferoğlu, kentteki bütün camilere elektrik sağlayacak bir hayır projesine imza attı. 

Seferoğlu Elektrik Yatırım AŞ Genel Müdürü Ahmet Seferoğlu, 1410 caminin elektrik ihtiyacını karşılamak için İncesu ilçesindeki 1,4 megavat güce sahip güneş enerji santrali kurarak, Kayseri'deki camilere bedelsiz olarak sunacak.

25 EKİM'DE SANTRALİN TEMELİ ATILDI  

25 Ekim'de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın katılımı ile temeli atılan santralin, 2023 yılının mayıs ayında tamamlanması ile camilerin yıllık 1,75 milyon kilovatsaatlik elektrik gideri Seferoğlu'nun bağışı ile karşılanacak. 

Seferoğlu konuyla alakalı yaptığı açıklamada, "2019 yılında araziye muhtelif alanlarda elektrik dağıtımı sınırı içerisinde tüketim birleştirilerek, lisanssız elektrik üretimiyle ilgili bir izin çıktı. O gün, temelini attığımız hayır işi aklıma geldi." diye konuştu. 

1410 CAMİNİN ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANACAK 

Diğer yandan ailesi ile beraber camilerin elektrik giderlerini karşılama adına hayır işi yapma kararı aldıklarını belirten Seferoğlu şu ifadelere yer verdi: 

Ailemle bir araya geldik, 'Belirli bir yaşa geldik. Annemizin, babamızın adına da bir hayır yapalım' dedim. Okul mu yapalım, cami mi yapalım diye konuşurken herkes bir şey söyledi. O sırada ben, 'Neden camilere biz güneşten elektrik üretip vermeyelim' dedim. Bunun üzerine Milletvekilimiz Mustafa Elitaş Bey'e gittim ve niyetimi anlattım, Diyanet İşleri Başkanı ile görüşüp fikrimi söyleme talebinde bulundum. İnceledik, Kayseri'de 1410 cami var. Bu camiler yılda 1 milyon 750 bin kilovatsaat elektrik kullanıyor. 'Bunların elektriğini güneşten karşılayalım bunu da hayır olarak bağışlayalım' dedik. Bu fikri Diyanet İşleri Başkanımıza sunduğumuzda hoşuna gitti.

FAZLA ELEKTRİĞİ DİYANET DEVLETE SATACAK

Camilerin tek tek yıllık elektrik tüketimini hesapladığını anlatan Seferoğlu, "Camileri incelediğimde kimi ev abonesi, kimi şantiye abonesi, kimi ticaret abonesi. Bu mevzuata aykırıydı. Bunu Diyanet İşleri Başkanına anlattım. O da sağ olsun Kayseri Müftülüğüne talimat verdi. Birlikte protokol hazırladık. Bütün yatırım bedeli Seferoğlu Elektrik Yatırım AŞ tarafından karşılanmak üzere 1,4 megavat gücünde güneş elektrik üretim tesisi kurmak için protokol imzaladık. Bu anlaşma sonrası elektrik şirketine gittik, bütün camileri Kayseri İl Müftülüğü adına abone yaptık." diye konuştu.

'BİZ BU İYİLİĞİ HERKESE ANLATALIM'

Bu şekilde bir hayır yaptıkları için çok huzurlu ve mutlu olduklarını belirten Seferoğlu şu sözlere yer verdi: 

Ben bu işi, çok etrafa duyulmadan kendi içerisinde yapılsın diye düşünmüştüm ama Diyanet İşleri Başkanımız, 'Bu bir iyilik, iyiliği de herkese anlatmak lazım. Onun için gel o düşünceden vazgeç. Biz bu iyiliği herkese anlatalım' dedi. Böyle bir hayrı Allah bize kısmet ettiği için çok mutluyum. Topluma, insanlara görevimi yerine getirmiş olacağım. Çünkü ben onlardan para kazandım. Neticede onlar ibadet ederken camiyi aydınlatacağız.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!