DOLAR
13.58 -1.58
EURO
15.31 -1.75
ALTIN
778.33 -1.38
BIST
1,981.04 2.78

Kavala ortak çağrısına AK Partili isimlerden yanıt

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği tarafından yapılan ortak Kavala çağrısı hakkında “Mahkemenin nasıl karar vereceğini söylemek başka ülkelerin büyükelçilerinin hakkı değildir.” dedi.

Gündem 19.10.2021, 00:05 19.10.2021, 17:20
Kavala ortak çağrısına AK Partili isimlerden yanıt

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda, ABD dahil olmak üzere 10 ülkenin bugün duruşması gerçekleştirilen Osman Kavala için ortak çağrısını yayınladı.

4 yıldır tutuklu olan Kavala'nın tahliye edilmesi için Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri Türkiye'ye çağrıda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'te konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

"TÜRK YARGISI BAĞIMSIZDIR"

Sözcü Çelik, “Ülkemizde görev yapan diplomatların Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir hukuk devletidir ve Türk yargısı bağımsızdır.” dedi.

“MAHKEMELERİMİZE TELKİNDE BULUNMAK BÜYÜKELÇİNİN HADDİ DEĞİLDİR”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yaptığı paylaşımda, “Diplomatlar, kabul edildikleri devletin hukukuna saygıyla mükelleftir. Anayasamıza göre mahkemelerimize tavsiye ve telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir. Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir.” ifadelerini kullandı.

“İŞİNİZE BAKIN”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise yaptığı paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye'de "devam eden dava" hakkında, TBMM'de soru sormak ve görüşme yapmak bile anayasa tarafından yasaklanmışken, mahkemenin nasıl karar vereceğini söylemek başka ülkelerin büyükelçilerinin hakkı değildir; büyük bir haddini bilmezliktir. İşinize bakın.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!