banner2

Katar'ın yardımları hız kesmiyor! 9 uçak daha Türkiye'ye ulaştı

Katar, 11 ilimizi sarsan depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ilk günden itibaren hız kesmeden desteğini sürdürüyor. Katar'dan havalanan uçaklar, son günlerde geçici barınma alanlarındaki depremzedelerin kişisel temizlik ihtiyaçlarına yönelik malzemeler getiriyor.

Gündem 22.02.2023, 19:56 12.03.2023, 18:56
Abone ol

Katar, Türkiye'deki depremzedelere insani yardım malzemelerini havadan ve denizden ulaştırmaya devam ediyor. Haftanın ilk üç gününde 9 uçakla mobil tuvalet ve banyo gibi malzemeler geldi.

HAVA YARDIM KORİDORU OLUŞTURULDU 

"Hava yardım koridoru" aracılığıyla Türkiye'ye destek sağlayan Katar Silahlı Kuvvetlerine ait C-17 ve C-130 tipi askeri uçaklar, farklı kurum ve kuruluşlardan gönderilen yardımları İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'na taşıyor.

Katar'dan havalanan uçaklar, son günlerde geçici barınma alanlarındaki depremzedelerin kişisel temizlik ihtiyaçlarına yönelik malzemeler getiriyor.

İNCİRLİK ÜSSÜ KULLANILDI 

Haftanın ilk üç gününde toplam 9 askeri uçaktaki mobil tuvalet ve banyo gibi insani yardım malzemeleri, İncirlik Hava Üssü'nde tırlara yüklenerek depremden etkilenen illere kara yoluyla Türkiye'ye ulşatırıldı. 

TÜRKİYE'Yİ ÇOK SEVİYORUZ 

Katar Silahlı Kuvvetlerinin Türkiye'deki görev komutanı Yarbay Hamad Al Hajri,  yaptığı açıklamada, deprem  felaketinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyerek,"iki ülke arasındaki ilişkiler çok iyi.  "Türkiye'yi çok seviyoruz. Zor günlerinizde her zaman yanınızdayız. Teşekkür edilmesi gereken bir durum değil, görevimizi yapıyoruz." dedi.

EV KONTEYNERLAR GÖNDERİLECEK

Katar, daha önce de 6 gemiyle toplam 1400 konteyner evin Türkiye'ye gönderileceğini ifade etmişti.  Depremzedeler için taahhüt ettiği konteyner evlerin ilk bölümünü oluşturan 306 adedi, kargo gemisiyle 12 Şubat'ta Türkiye'ye gönderilmeye başlanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!