banner2

Katar'dan Türkiye'ye insani yardım seferberliği! Sahra Hastanesi kuruluyor

Türkiye Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası yaralar sarılmaya çalışılıyor. Depremin ardından Türkiye için seferber olan birçok ülkeden birisi de Katar. Katar Silahlı Kuvvetleri'ne ait askeri nakliye uçaklarının Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye'ye insani yardım malzemeleri taşıdığı bildirildi. Ayrıca insani yardımın dışında sahra hastanesi kurulumunun da başlandığı bildirildi.

Gündem 18.02.2023, 09:13
Abone ol
Katar'dan Türkiye'ye insani yardım seferberliği! Sahra Hastanesi kuruluyor

Türkiye 6 Şubat günü acı bir sabaha uyandı. Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrası 38 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybederken binlerce ev yıkıldı, hasar gördü.

Depremin ilk gününden bu yana birçok ülke Türkiye'nin uluslararası yardım çağrısına cevap vermiş, insani yardım ve arama kurtarma ekibi yönlendirmişti. Katar da insani yardım ve arama kurtarma ekiplerini bölgeye sevk etmişti. 

4 AGUSTA TİPİ HELİKOPTER TÜRKİYE'YE NAKLEDİLDİ

Katar Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Silahlı Kuvvetlere ait askeri nakliye uçaklarının son bir haftada insani yardım malzemelerinin yanı sıra sağlık personeli ve 4 "Agusta" tipi helikopteri Türkiye'deki deprem bölgesine naklettiği kaydedildi.

SAHRA HASTANESİ TAŞINIYOR

Askeri nakliye uçakları ile Katar Kızılayı, Katar Kalkınma Fonu ve Qatar Charity'in sağladığı sahra hastanesinin taşındığı belirtilen açıklamada, gönderilen insani yardım malzemelerinin içeriğinde çadır, battaniye, gıda maddesi ve hijyen ürünlerinin bulunduğu ifade edildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Türkiye ve Suriye'deki depremzedeler için yaptığı gıda, sağlık ve diğer insani yardımlarının 253 milyon riyale (70 milyon dolar) ulaştığını belirtmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!