banner2

Kardeş ülkeyle askeri iş birliği! Türkiye'nin gönderdiği askeri araçlar Karadağ'a ulaştı!

Türkiye'nin, Karadağ'a hibe ettiği 3 askeri araç, düzenlenen törenle Karadağ Savunma Bakanlığına ulaştırıldı. Teslim törenine, Karadağ İçişleri Bakanı ve Savunma Bakanlığı Koordinatörü Filip Adzic ve Türkiye'nin Podgoritsa Büyükelçisi Barış Kalkavan katıldı.

Gündem 25.09.2023, 17:41 25.09.2023, 18:18
Abone ol
Kardeş ülkeyle askeri iş birliği! Türkiye'nin gönderdiği askeri araçlar Karadağ'a ulaştı!

Türkiye ve Karadağ arasında askeri işbirliğini güçlendirmek amacıyla 2019'da imzalanan Askeri Mali İşbirliği Anlaşması (AMİBA) çerçevesinde hibe edilen 3 askeri araç Azerbaycan Savunma Bakanlığı'na ulaştırıldı. 

"SAVUNMA ALANINDAKİ İŞBİRLİĞİNİ SÜREKLİ GELİŞTİRMELİYİZ"

Başkent Podgoritsa'daki Marko Miljanov Popovic Kışlası'nda düzenlenen törende konuşan Adzic, iki ülkenin partnerlikten öte ilişkilere sahip olduğunu belirterek "İki ülke de NATO üyesi, dolayısıyla savunma alanındaki işbirliğini daha da güçlendirmeli ve sürekli geliştirmeliyiz.'"ifadelerini kullandı. 

"YAPILAN YARDIMIN ANLAMI ÇOK BÜYÜK"

Türkiye ile ortak değerler üzerine geliştirdikleri ilişkileri gelecek dönemde de korumak istediklerinin altını çizen Adzic, "Bugün yapılan yardımın anlamı çok büyük. Türkiye'nin, Karadağ askerine verdiği desteğin bir göstergesidir bu yardım. Bir kez daha teşekkürlerimi iletmek isterim." dedi

"SON 20 YILDA SAVUNMADA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI"

Büyükelçi Kalkavan da Türkiye'nin son 20 yılda savunma sanayisinde önemli adımlar attığını vurgulayarak savunma sanayisinde yerlilik oranının yaklaşık yüzde 80'e ulaştığını söyledi. Karadağ ile işbirliğine devam edeceklerini belirten Kalkavan, Türkiye'deki askeri okulların gelecek dönemlerde Karadağ'dan öğrenci almaya hazırlandıklarını da duyurdu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!