Kardeş ülke 'AKINCI TİHA' ve 'Bayraktar TB2' talip oldu! İlk kullanıcılardan biri olacak

Kardeş ülke Pakistan "AKINCI TİHA" ve "Bayraktar TB2 SİHA" siparişinde bulundu. Pakistan, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın ilk kullanıcılarından birisi olacak.

Gündem 29.06.2022, 23:47 29.06.2022, 23:53
Abone ol
Kardeş ülke 'AKINCI TİHA' ve 'Bayraktar TB2' talip oldu! İlk kullanıcılardan biri olacak

Pakistan, BAYKAR’a hem AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) hem de Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) siparişinde bulundu. Böylelikle Pakistan Hava Kuvvetleri, AKINCI TİHA’nın ilk kullanıcılarından bir tanesi olacak.

Şu ana kadar Milli İstihbarat Teşkilatı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterlerine giren AKINCI TİHA’nin, kısa süre içerisinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi bekleniyor.

MİT ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen AKINCI TİHA’lar, Ukrayna üretimi Al450T motoruyla teçhiz edilen AKINCI-A konfigürasyonundayken; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek AKINCI’lar ise 2 adet 750 beygir motora sahip AKINCI-B konfigürasyonunda olacak.

AKINCI TİHA TESLİMATLARINA GELECEK YIL BAŞLAMASI BEKLENİYOR 

Edinilen bilgiye göre BAYKAR, şu ana kadar 4 ülkeyle AKINCI TİHA ve 22 ülkeyle ise Bayraktar TB2 SİHA ihracatına ilişkin sözleşme imzaladı. Pakistan, envanterinde hem AKINCI TİHA hem de Bayraktar TB2 SİHA bulunduran Türkiye’den sonraki sayılı ülkelerden olacak.

Pakistan’ın AKINCI-B tedarik ettiği tahmin edilirken, BAYKAR tarafından yurt dışına yönelik AKINCI TİHA teslimatlarına gelecek yıl başlanması bekleniyor.

Öte yandan AKINCI TİHA'nın ihracatı için şimdiye dek 4 ülkeyle sözleşme imzalandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!