banner2

Karagahta tarihi gün! Peş peşe kritik görüşmeler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi'nin yapılacağı NATO Karargahı'na geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yaklaşık 45 dakika görüşen Erdoğan, İngiltere Başbakanı Jonhson'la da bir araya geldi. Cumhurbaşkanı şu dakikalarda Almanya Başbakanı Merkel ile görüşüyor.

Gündem 14.06.2021, 11:59 14.06.2021, 18:08
Abone ol

Bugün gözler Brüksel'deki Nato Zirvesi'nde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi'nin yapılacağı NATO Karargahı'na gelmesinin ardından yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor. Fransa, İngiltere ve Almanya liderleriyle görüşen Erdoğan, sosyal medya hesabından da bir paylaşımda bulundu. 

İLK GÖRÜŞME MACRON'LA

Brüksel'deki NATO Zirvesi kapsamında ilk olarak, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü.İki liderin NATO Karargahı'nda basına kapalı gerçekleşen görüşmesi 52 dakika sürdü.

Macron, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "NATO zirvesi öncesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa uzun bir görüşme yaptık. Açıklık, saygı ve talep için." ifadesini kullandı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron ile Erdoğan’ın, Suriye ve Libya’daki sorunlarla ilgili birlikte çalışmanın gereğini ele aldığı belirtildi.

JOHNSON'LA DA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Macron ile görüşmesinin ardından Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile bir araya geldi.  Erdoğan ve Johnson'ın basına kapalı gerçekleşen görüşmesi 25 dakika sürdü.İngiltere Başbakanlık Ofisi'nde görüşmeye dair yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Johnson'ın iki ülke arasındaki ilişkiyi ticaret ve savunma dahil birçok alanda derinleştirmede anlaştığı ifade edildi. 

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak da yer aldı.

ÜÇÜNCÜ GÖRÜŞME MERKEL'LE

Cumhurbaşkanı Erdoğan Alman Şansöyle Angela Merkel ile de bir araya geldi. Yarım saat süren görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hazır bulundu.

YUNANİSTAN BAŞBAKANI'YLA DA GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bir araya geldi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!