Karadeniz sahilinde korkutan görüntü: İlk defa böyle birşey gördük

Arnavutköy'ün Karaburun sahilinde korkutan bir görüntü meydana geldi. Denizin renginin kırmızıya döndüğünü gören vatandaşlar yetkililere haber verdi. Bölgede yaşayanlar, ''30 yıldır burada yaşıyoruz, burada yüzüyoruz, ilk defa böyle bir şey gördük'' diyerek şaşkınlıklarını dile getirdi. Renk değişiminin nedeni incelemelerin ardından kesinleşecek.

Gündem 14.05.2022, 11:00 14.05.2022, 11:00
Abone ol
Karadeniz sahilinde korkutan görüntü: İlk defa böyle birşey gördük

Aranavutköy'ün Karaburun Sahili'nde ara ara deniz suyunun renginin turuncu ve kızıla döndüğü görüldü. Çevredekilerin denize boya döküldüğünü sanması üzerine yetkililer olay yrine geldi.

NUMUNELER TÜBİTAK ARAŞTIRMA MERKEZİ GEMİSİNE GÖNDERİLDİ

Denizden alınan numuneler TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi gemisine gönderildi.

ALG PATLAMASI OLABİLİR

Değişimin nedeni alg patlaması olarak tahmin edilirken kesin neden incelemenin ardından netleşecek. Turuncu ve kızıla dönen deniz suyu havadan görüntülendi.

ANALİZ SONUCUNDE NEDEN ORTAYA ÇIKACAK

Çevre Denetim Daire Başkanı Barış Ecevit Akgün, analizler sonucunda renk değişiminin nedenini açıklayacaklarını belirtti.

Akgün, "Denizden aldığımız numunelerin müsilaj, alg patlaması veya polen kaynaklı bir renk değişimi olup olmadığına ilişkin gerekli analizlerin yapılmasını sağlayacağız. Geçtiğimiz yıl görmüş olduğumuz müsilaj etken bakterisine benzemiyor. Polen veya alg patlamasından kaynaklı olabilir'' dedi.

'İLK DEFA BÖYLE BİRŞEY GÖRDÜK'

30 yıldır Karaburun'da yaşadığını belirten Duygu Çiğdem "30 yıldır burada yaşıyoruz, burada yüzüyoruz, ilk defa böyle bir şey gördük. Sabah deniz tertemizdi şu an kırmızı. İlerde arıtma var, arıtma tesisinden dolayı mı bilmiyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!