banner2

Kapı numaranı yaz zemini gör! İşte binanızın sağlam olup olmadığını anlamının en kolay yolu

6 Şubat'ta meydana gelen yıkıcı depremden sonra vatandaşlar oturdukları binanın güvenilir olup olmadığını merak ediyor. İstanbul İl Jeoloji Haritası depreme karşı zemininizin ne kadar dayanıklı olup olmadığı hakkında bilgi veriyor. "Evimin zemini sağlam mı?" "Binam güvenilir mi?" ya da "İstanbul'da zemini sağlam yerler neresi?" gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız işte bu haritadan faydalanabilirsiniz. Bina bazında noktasal tespit yapabileceğiniz haritada adres ve kapı numarası yazarak binanızın güvenilirliğini sorgulamanız mümkün.

Gündem 17.04.2023, 18:05 17.04.2023, 18:05
Abone ol
Kapı numaranı yaz zemini gör! İşte binanızın sağlam olup olmadığını anlamının en kolay yolu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan İstanbul İli Jeoloji Haritası, oturduğumuz binaların yerleşim alanlarının zemin durumunun sağlam olup olmadığı hakkında bizleri bilgilendiriyor. 

NOKTA ATIŞI BİLGİ ALMAK MÜMKÜN

 İstanbul İl Jeoloji Haritası ile sağlam kaya; yumuşak kaya ve çökeller gösterilerek İstanbulluların ikamet ettikleri, çalıştıkları, okul okudukları ya da kamusal hizmetleri aldıkları binaların zemini hakkında nokta atışı bilgi almak mimkün.

RENKLER VE SAĞLAMLIK ARASINDAKİ İLİŞKİ

İstanbul'un jeoloji haritasında kahve-kırmızı-mor-pembe renkler çok sağlam kaya; yeşil-açık kahve renkler sağlam kaya; sarı renkler yumuşak kaya; gri-beyaz renkler zayıf-gevşek çökelleri simgeliyor.

RENKLER NE ANLAMA GELİYOR!

Haritanın sağ üst köşesinde bulunan görselden jeolojik kısaltmalara ilişkin açıklamaları bulabilirsiniz.

Haritanın sağ üst köşesinde açıklanan renklerden soldaki ilk sütunda sarı renkli alanlar yumuşak kayaları, gri renkler ise en zayıf zeminlerin yer aldığı anlamına geliyor.  Geri kalan 4 sütun ise sağlam-çok sağlam kayalara işaret ediyor. 

HANGİ ZEMİNLER RİSKLİ?

Görsellerde jeolojik formasyonlar risklerine göre az riskli ve çok riskli olarak iki gruba ayrılmaktadır. 

'BENİ BUL' BUTONUNU TIKLAYARAK ÖĞRENİN!

İBB tarafından paylaşılan haritanın üzerinde tam adresinize de ulaşabilirsiniz.  İnternet sitesi olarak paylaşılan ve harita ile adres bulma seçeneğinin bir araya getirildiği platformda tek yapmanız gereken sol üstte yer alan "Beni bul" butonuna tıklamak.

Eğer İstanbul'da değilseniz ya da İstanbul'da bulunduğunuz konum dışında bir konumun zeminini görmek istiyorsanız yine sol üstteki mercek sembolüne tıklayarak adres yazabilir (Örn:"Hürriyet Cd. No:30"), adresi yazdığınızda çıkan seçeneklerden seçim yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!