Yandex Metrica

Sitede Ara

Kandilli’den olası Marmara depremi için tüyler ürperten açıklama: 7’den büyük olacak

Kandilli’den olası Marmara depremi için tüyler ürperten açıklama: 7’den büyük olacak

Kahramanmaraş merkezli çifte felaketin ardından gözler olası Marmara depremine çevrilirken Kandilli Rasathane Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener'den dikkat çeken uyarılar geldi. Marmara’da sismik bir boşluk olduğuna dikkat çeken Haluk Özener, ''Bu boşluk bir gün kırılacak ve oraya enerji dolmaya devam ediyor. Bu fayın tek parçada mı, 3 parçada mı, 2 parçada mı kırılacağı tabii ki bir soru işareti ama bu coğrafyada 7'nin üzerinde bir deprem yaşayacağımız açık.” dedi.

Gündem

14.02.2024, 16:15

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler olası Marmara depreminme çevrildi. Deprem uzmanları, yakın bir zamanda Marmara'da 7 ve üzerinde deprem olacağını açıklarken son olarak Kandilli'den benzer bir uyarı geldi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde, Kandilli Rasathanesi’nde değerlendirme toplantısı vardı. Toplantıda konuşan Rasathane Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener'den dikkat çeken uyarılar geldi.

6 Şubat depremlerinden bu yana geçen sürede bölgede 4’ten büyük, 670 sarsıntı kaydedildiğini belirten Haluk Özener, “Yani 123 yılda olan deprem sayısını 6 Şubat depremlerinden sonra kaydettik. Dolayısıyla ne kadar büyük bir afetle karşı karşıya olduğumuzu görüyorsunuz.” dedi.

PKK'nın sonu yaklaştı kilit kapanıyor! MSB açıkladı: Teröristler beklenen sondan kaçamayacak PKK'nın sonu yaklaştı kilit kapanıyor! MSB açıkladı: Teröristler beklenen sondan... Haberi Görüntüle

''BU DEPREMLER BİR SÜRE DAHA DEVAM EDECEK''

Deprem bölgesinde sismik aktivitelerin bir süre daha devam edebileceğine dikkat çeken Haluk Özener, “Bölgede 6 Şubat’tan itibaren haftalık 4 bin deprem; artçı deprem sayısı bugün geldiğimiz noktada 300-350 civarına düşüyor. Yani günlük 50 civarında depremimiz var. Bu depremler bir süre daha devam edecek. 48 tane 5 ile 5.9 arasında, 3 tanede 6 ile 6.9 arasında artçı şokumuz, depremimiz var.” ifadelerini kullandı.

Zehir tacirlerine 'NARKOÇELİK' darbesi: 12 ilde çok sayıda sokak satıcısı yakalandı Zehir tacirlerine 'NARKOÇELİK' darbesi: 12 ilde çok sayıda sokak satıcısı... Haberi Görüntüle

“7’NİN ÜZERİNDE DEPREM YAŞAYACAĞIMIZ ÇOK AÇIK”

Basın mensuplarının olası Marmara depremine ilişkin sorularını da yanıtlayan Haluk Özener, şu ifadeleri kullandı;

''Kuzey Anadolu Fayı’nda 1939’daki Erzincan depremiyle birlikte kırılmaların doğudan batıya doğru göç etti. En son 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri var ve bunlar da Hersek deltasına kadar kırıldığı bilim insanları tarafından ifade ediliyor. Marmara Denizi içinde sismik bir boşluk oldu. Bu sismik boşlukta yaklaşık olarak 130 kilometrelik bir mesafeden bahsediyoruz. Bir gün kırılacak çünkü oraya enerji dolmaya devam ediyor. Bu fayın tek parçada mı, 3 parçada mı, 2 parçada mı kırılacağı tabii ki bir soru işareti ama bu coğrafyada 7'nin üzerinde bir deprem yaşayacağımız açık.” 

Resmi Gazete'de yayımlandı! 15 Temmuz'da Başkentray ve Marmaray kararı Resmi Gazete'de yayımlandı! 15 Temmuz'da Başkentray ve Marmaray kararı Haberi Görüntüle

''NE KADAR HAZIRIZ ONA BAKMAK LAZIM''

Özener sözlerini şöyle sürdürdü: “Bununla ilgili binlerce bilimsel çalışmalar ve farklı verilere dayanarak, farklı sonuçlar elde edilebiliyor. Dolayısıyla kimi hocamıza göre bu deprem çok yakın belki 1-2 yıl içinde olacak, kimine göre 30 yıl daha olmayabilir, kimine göre de 50 yıl olmayabilir. Ama şunu biliyoruz ki burada bir deprem olacak. Biz daha çok ne zaman olacağına değil, biz ne kadar hazırız ona bakmamız lazım. Dolayısıyla da bunun çarelerini aramamız lazım" şeklinde konuştu.”

Altın yatırımcıları dikkat! İslam Memiş'ten 16 Temmuz uyarısı: Üzülenler vardı! Altın yatırımcıları dikkat! İslam Memiş'ten 16 Temmuz uyarısı: Üzülenler vardı! Haberi Görüntüle

“ZAMANA BAĞLAMANIN ÇOK DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM”

Marmara Denizi’ndeki deprem periyotlarını değerlendiren Haluk Özener, “Marmara'da 250 yıllık periyotlardan bahsediliyor. Artı, eksi 25-30 yıl farklar veren bilimsel çalışmalar var. Baktığınız zaman aslında bu Marmara depremi çok çok uzakta değil. Yani önümüzde bir 100 yıl daha yok. Belki 10 saniye sonra da bu depremle karşılaşabiliriz, belki 20 yıl sonra da olabilir. Bunu zamana bağlamanın çok doğru olduğunu düşünmüyorum.” ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading