banner2

Kandilli Rasathanesi'nden son dakika açıklaması! Deprem 3 farklı şok ile meydana geldi

Son dakika haberleri... Kandilli Rasathanesi'ne bağlı Deprem Araştırma Enstitüsü, 6 Şubat'ta merkez üssü Kahramanmaraş olan ve gece gerçekleşen 7,7 şiddetindeki deprem için yeni bir bilgilendirme yaptı. Kandilli Rasathanesi Kahramanmaraş depremine ilişkin, "80 saniyeden uzun sürdü ve 3 farklı şok ile meydana geldi" ifadesini kullandı.

Gündem 19.02.2023, 13:50 19.02.2023, 14:40
Abone ol
Kandilli Rasathanesi'nden son dakika açıklaması! Deprem 3 farklı şok ile meydana geldi

Son dakika haberleri... Kandilli Rasathanesi, 6 Şubat tarihinde gece 04:17'de meydana gelen Kahramanmaraş depremine ilişkin bir açıklama gerçekleştirdi. Kandilli, "3 farklı şok ile meydana geldiği ve depremin 80 saniyeden daha uzun sürdüğü belirlenmiştir." ifadelerini kullandı.

ÇOKLU KIRILMA ANALİZİ BİLİMSEL BİR İFADEDİR

Kandilli Rasathanesi Twitter hesabından son günlerde sosyal medya üzerinden yapılan yorumlara ilişkin bir açıklama yapıldı. "Kısaca çoklu kırılma analizi bilimsel bir ifade olup, depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmemektedir" ifadesinin kullanıldığı açıklamada şöyle denildi:

"6 Şubat 2023 saat 04:17'de meydana gelen Mw=7.7 büyüklüğündeki deprem ile ilgili son günlerde sosyal medya üzerinden yapılan yorumlara ilişkin açıklamamız aşağıda paylaşılmaktadır:

Özellikle tüm dünyada meydana gelen büyük depremlerin (Mw>7.0) çoklu kırılma ile meydana geldiği son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur. Son 30 yıl içerisinde alet ve bilgisayar-yazılım teknolojisinin gelişmesine paralel olarak büyük depremlerin modelleme çalışmalarında çoklu kırılma yöntemi başarı ile kullanılmaktadır.

DEPREM ANALİZİ SAHA GÖZLEMLERİ İLE KANITLANMIŞTI

Örneğin 1999 Gölcük-Doğu Marmara Depreminde bu çalışma yapılmıştır. Buna göre KAFZ içinde kuzey kolda 6 farklı doğrultudaki kırık parçasının 45 sn. içerisinde kırıldığı, gerek depremin analizi, gerekse saha gözlemleri ile kanıtlanmıştır.

Aynı olgu 6 Şubat 2023 depreminde de gözlenmiştir. Sismik dalgaların modelleme çalışmasında 04:17 depreminin 3 farklı şok ile meydana geldiği ve depremin 80 saniyeden daha uzun sürdüğü belirlenmiştir.

TOPLAMDA 7.7'LİK BİR DEPREM İLE ENERJİSİNİ BOŞALTTI

Deprem iki taraflı kırılarak (KD-GB) doğrultulu, güneyde tek bir parçanın, KD'ya doğru ise iki parçanın kırılması ile toplamda Mw=7.7'lik bir deprem ile enerjisini boşaltmıştır.

Kısaca çoklu kırılma analizi bilimsel bir ifade olup, depremin Mw=7.7 olduğu gerçeğini değiştirmemektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!