Kandil, Washington'un 'general' dediği PKK/YPG elebaşını devre dışı bıraktı

PKK'nın Kandil'deki elebaşları Washington'un 'general' diye hitap ettiği sözde Suriye sorumlusu Ferhad Abdi Şahin'i görevden aldı. Yerine Serhat kod adlı terörist atandı.

Gündem 04.11.2021, 19:31 04.11.2021, 19:54
Abone ol
Kandil, Washington'un 'general' dediği PKK/YPG elebaşını devre dışı bıraktı

Kandil'deki PKK elebaşları, örgütün Suriye sorumlusu Ferhad Abdi Şahin'i devredışı bıraktı. Türkiye'nin operasyonu öncesi ani bir kararla görevden alınan Şahin'in yerine 'Serhat' kod adlı terörist getirildi. Kandil'den kendi ekibiyle birlikte Suriye'ye gelen Serhat kod adlı PKK/YPG'li, sınır hattında başlayacak harekât sırasında teröristlere komuta edecek. 

Eski PYD elebaşı Salih Müslim'e yakın bir kaynak, Türkiye gazetesine yaptığı açıklamada, Ferhad Abdi Şahin'in gözetim altında tutulduğunu ve örgütün Suriye koluyla bağının kesildiğini söyledi. Alınan bilgiye göre Kandil'de konuşlu PKK elebaşı Cemil Bayık, "PKK'nın kuruluş felsefesine ihanet etti, ABD'nin köpeği oldu" diyerek Şahin'i aforoz etti. 

PKK/YPG'nin Suriye'deki yeni elebaşı 'Serhat' kod adlı terörist.

Kandil'le Kamışlı arasında vuku bulan kavgada temel nedenlerden birinin 'petrol parası' olduğu iddia ediliyor. Suriye petrollerinin büyük kısmını işgali altında bulunduran Ferhad Abdi yönetimindeki PKK/YPG, Kandil'e gönderilen ödenekte son 8 aydır ciddi oranda kesintiye gitmiş ve bunu ABD'nin kararı şeklinde sunmuştu. Bunun üzerine Kandil, İran istihbaratı ile işbirliğine giderek başta Koniko ve Hak el-Ömer petrol kuyuları olmak üzere birçok noktada sabotaj girişiminde bulundu. Joe Biden yönetiminin bölgede faaliyet yürüten Delta Crescent Energy isimli Amerikan petrol şirketinin çalışma süresini uzatmaması da Kandil-İran ittifakının kazanımı olarak yorumlandı. 

Geçtiğimiz günlerde Lübnan'ın el-Nahar gazetesine verdiği demeçte PKK elebaşı Cemil Bayık, İran ve Şam'ın önemine vurgu yapmış, PKK/YPG'nin muhaliflere karşı Şam'ı koruduğunu iddia etmiş ve Arap-Kürt ittifakı önermişti. 

SUİKAST VE SABOTAJ PATLAMASI

PYD elebaşı Salih Müslim'e yakın bir kaynak, sürece ilişkin şu bilgileri verdi: "ABD'nin Şahin Cilo'ya KDP-KYB gerginliğinde arabulucu rolü vermesi Kandil'de büyük rahatsızlık oluşturdu. Ayrıca Kamışlı, Deyrizor ve Haseke'de Şii militanlara karşı PKK'nın yürüttüğü faaliyetler, ABD ile yapılan tatbikatlar ve Şii milis üslerine ilişkin Amerikan tarafına verilen destekten de Kandil rahatsız. YPG'nin bazı konularda kendilerinin onayı olmadan kararlar aldığını düşünüyorlar. Bu nedenle son dönem İlham Ahmed'i Elder Halil ile Şahin Cilo'yu da Mahmut Berhudan ile dengelemeye çalışıyorlardı. Kandil'in tavrı bu noktada çok net. PYD'ye verilecek statü ile kendilerinin saf dışı edilmesine izin vermeyecekler."

Örgütteki bu üst düzey görev değişimi sonrası PKK/YPG içerisinde suikast ve infazların bir anda artması da dikkat çekti. Suriye Milli Ordusu komutanlarından Ziyad Hacı Ubeyd, son dönemde Haseke, Rakka, Münbiç ve Deyrizor'da örgütün üst düzey isimlerinin bombalı saldırı ve suikastlarla karşılaştığına işaret ediyor.

Türkiye'nin Suriye'ye yönelik harekât hazırlıkları ise tamamlandı. Suriye Millî Ordu Sözcüsü Yusuf Hamud, operasyonda yer alacak muhaliflerin hazır durumda olduğuna şu sözlerle dikkat çekiyor: "İşgalci teröristleri Suriye'den sürüp çıkaracağız. Hepsini Kandil'e kadar kovalamaya kararlıyız!"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!