banner2

Kanal İstanbul şehri olası bir felaketten koruyacak

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karaburun balıkçı barınağında balıkçıları ziyaret etti. Kanal İstanbul hakkında konuşan Karaismailoğlu, 'Kanal İstanbul Türkiye için doğru olandır.' dedi.

Gündem 25.06.2021, 17:16 25.06.2021, 17:37
Abone ol
Kanal İstanbul şehri olası bir felaketten koruyacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 25 Haziran Denizcilik Günü nedeniyle Karaburun balıkçı barınağını ziyaret etti. Burada balıkçılarla sohbet eden Karaismailoğlu, talep ve önerileri dinledi.

Bakan, ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.  Açıklamasında dünya ticaretinin yüzde 90'ının denizler üzerinde olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, deniz taşımacılığının diğer sektörlere göre daha ekonomik olduğunun altını çizdi.

"KANAL İSTANBUL STRATEJİK BİR HAMLEDİR"

Bakan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un güzergahı içinde olacak Sazlıdere Barajı üzerine inşa edilecek ilk köprünün temelinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın atılacağını anımsattı. Karaismailoğlu, projeye ilişkin açıklamasında şöyle konuştu:

"Kanal İstanbul, dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ve ülkemizin ulaştırma altyapıları konusundaki artan ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan stratejik bir hamledir."

İSTANBUL'U FELAKETTEN KORUYACAK

İstanbul Boğazı'ndaki keskin dönüşler, ters akıntılar ve şehir içi deniz trafiği gibi nedenlerle gemilerin seyir zorluğu çektiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, "Daha geçen hafta İstanbul Boğazı'nda bir kargo gemisinin balıkçı teknesine çarpması sonucu maalesef 2 balıkçımız hayatını kaybetti. Bu ve benzeri can kaybına neden olan kazaların yaşanmaması, İstanbul’un felaketten korunması, Kanal İstanbul projemizin önemli bir başka gerekliliğini gösteriyor." dedi.

BOĞAZIN TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUSU KORUNACAK

Bakan, Kanal İstanbul projesi ile başta İstanbul Boğazı, çevresindeki insanlar ve denizci-balıkçıların can ve mal güvenliğinin korunacağını söyledi. "İstanbul Boğazı’nın trafik yükünü hafifletecek kanalımız ile boğazın tarihsel ve kültürel dokusu korunacak." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!