banner2

Kanal İstanbul deniz salyasını bitirecek

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul yapıldığında Marmara'daki su kalitesinin artacağını ve bunun etkisiyle müsilajın biteceğini söyledi.

Gündem 08.06.2021, 10:21
Abone ol
Kanal İstanbul deniz salyasını bitirecek

Marmara Denizi, deniz salyası olarak bilinen müsilajın tehdidi altında. Deniz altı yaşamına zarar veren müsilaj nedeniyle süngerler ve mercanlar gibi sabit yaşayan canlılar büyük zarar gördü. İzmit Körfezi'nden başlayarak Marmara Denizi'nin büyük kısmına yayılan deniz salyası, Karadeniz'de ve Ege'de de görülmeye başladı.

Müsilaj ile mücadele için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışmaları hızlandırırken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan deniz salyası çözümü ile ilgili önemli bir açıklama geldi.

KANAL İSTANBUL ETKİSİ

24 TV'nin Çamlıca Kulesi'nde düzenlediği özel programa konuk olan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul'un deniz salyasını bitireceğini söyledi.

Kanal İstanbul'un yapılmasıyla Karadeniz'den akan nehirlerin Marmara'nın suyunu etkileyeceğine dikkat çeken Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Karadeniz Marmara'ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz'e akan nehirlerin Marmara'ya karışması söz konusu. Bu da Marmara'daki su kalitesini artırıp deniz salyasını da bitirecek."

İSTANBUL'UN SU REZERVLERİNE KATKI SAĞLAYACAK

"Manipülasyonlar var; su kaynaklarının etkileneceği söyleniyor. Sazlıdere barajı İstanbul'un yüzde 2.8'ine denk geliyor. İstanbul'un su rezervine Kanal İstanbul ile Piriççik ve Kahramadere barajları ile daha fazla katkı sağlayacağız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!