banner2

Kahramanmaraş depremi sonrası devlet teyakkuzda! Bakanlar deprem bölgelerinde

Kahramanmaraş'ta 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 284 vatandaşımız hayatını kaybederken 2 bin 323 kişi de yaralandı. Depremin ardından hükümet teyyakuza geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, depreme ilişkin çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanlığı'na geçti. Bazı bakanlar da deprem bölgelerine hareket etti. Bakanlar afet bölgelerinde çalışmalara devam ederken son durumu aktardı.

Gündem 06.02.2023, 16:03 07.02.2023, 01:38
Abone ol

Bu sabaha karşı Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlırurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da da hissedildi. 10 ile bağlı ilçelerde ve köylerde de büyük hasar meydana geldi. 

AFAD deprem Risk ve Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, depremin ardından yaptığı açıklamada ''Şu ana kadar 120'nin üzerinde artçı sarsıntı meydana geldi. Vatandaşlarımız, buradan vereceğimiz resmi bilgiler dışında hiçbir bilgiye itibar etmesin.'' dedi.

ERDOĞAN AFAD BAŞKANLIĞI'NA GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanlığı'na geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilerle görüşmelerinde depremden etkilenen bölgelerdeki durum ve arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

HER İLE BİR BAKAN

Hatay'da Vahit Kirişci, Hulusi Akar, Fahrettin Koca, Osmaniye’de Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Adıyaman’da Adil Karaismailoğlu, Diyarbakır’da Bekir Bozdağ, Şanlıurfa’da Nureddin Nebati, Antep ve Kilis’te Murat Kurum, Adana’da Derya Yanık ve Fatih Dönmez, Malatya’da Mehmet Nuri Ersoy ve Mahmut Özer görevlendirilmiş durumdalar. Bakanlar deprem bölgelerinde incelemelerde bulunmaya ve son duruma yönelik açıklamalar yapmaya devam ediyor. 

BAKAN KİRİŞÇİ ADANA'DA

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Adana'ya giderek deprem bölgesine gidereki incelemelerde bulunmuştu. Bakan Kirişçi, Adana Valisi Süleyman Elban ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Ay ile Turgut Özal Bulvarı'nda depremde çöken bir binada inceleme yapmıştı.

Bakan Kirişçi, Adana'daki Acil Durum Koordinasyon Merkezi'nde Kahramanmaraş merkezli depreme ilişkin açıklama yaptı. Bakan Kirişçi, AFAD koordinasyonunda depremle ilgili çalışmaların eksiksiz bir şekilde yapıldığını söyledi. Birbirine komşu 10 ilin depremden ciddi şekilde etkilendiğine dikkat çeken Bakan Kirişçi, her ilin kendi sorununu çözmek zorunda kalması ve birbirine destek verememesinin çalışmaları etkilediğini söyledi. 

Bakan Kirişçi bölgedeki havalimanlarının büyük zarar gördüğünü ve arama kurtarmai teknik ekipleri negatif olarak etkilediğini söyledi. 40'ın üzerinde ilde kar yağışının başladığına dikkatç çeken Bakan Kirişçi, yoğun yağışın bölgedeki çalışmaları güçleştirdiğini belirtti.

BAKAN NEBATİ ŞANLIRUFA'DA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yoğun hissedildiği illerden Şanlıurfa'da Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde Vali Salih Ayhan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile çalışmalara devam ettiklerini belirtmişti. Arama kurtarma faaliyetleri ve yardım malzemelerinin sevkinin kesintisiz bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Nebati, Şanlıurfa İl AFAD Müdürlüğü ile sürekli iletişim halinde, en hızlı çözümü üretmek için koordinasyon ve değerlendirme toplantılarını ve saha çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetmişti.

Bakan Nebati, Şanlıurfa'da yıkılan binaların olduğu bölgelerde incelemelere devam ediyor. Yıkılan Osman Ağa Apartmanı alanında inceleme yapan Bakan Nebati, "48 şehidimiz var, 103 yaralının 24'ü yoğun bakımda tedavi görüyor. Şanlıurfa'da her şey kontrol altındadır" şeklinde konuştu. 

BAKAN ÖZER VE BAKAN ERSOY MALATYA'DA

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya'da açıklamalarda bulunmuştu.. Bakan Özer, ''Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye ve Kilis illerimizde 1 hafta eğitim öğretime ara vereceğiz. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerimizde bugün itibarıyla eğitim öğretime 2 hafta ara veriyoruz." şeklinde açıklama yapmıştı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen Malatya'da incelemelere devam ediyor. Vatandaşlarla görüşen Bakan Özer ve Bakan Ersoy, devletin her zaman vatandaşın yanında olduğunu, tüm ihtiyaçların devlet tarafından karşılanacağını ifade etti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU YETKİLİLERDEN BİLGİ ALDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AFAD Koordinasyon Merkezinde, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen depreme ilişkin çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

SOYLU VE DİĞER BAKANLAR KOORDİNASYON MERKEZİNDE

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindeki 7,4 büyüklüğünde depremin ardından çalışmaları AFAD Koordinasyon Merkezi'nde koordine ediyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kahramanmaraş depreminin ardından hızla AFAD Koordinasyon Merkezi'ne gitti.

BAKAN KASAPOĞLU OSMANİYE'DE

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki deprem nedeniyle Osmaniye'de incelemelerde bulundu. Bakan Kasapoğlu, Bahçe ve Düziçi ilçelerindeki vatandaşları da ziyaret ederek buradaki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı

BAKAN BOZDAĞ: DEVLETİMİZ HER İLDE SEFERBER OLDU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından Diyarbakır'a gitmişti. Bozdağ, burada yaptığı açıklamada "Devletimiz, Türkiye’nin deprem yaşayan bütün illerinde seferber olmuştur. Devletimiz bütün imkanlarını enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için harcamaktadır. Birçok açıdan büyük bir seferberlik içerisinde, büyük bir titizlikle enkaz altındaki vatandaşlarımıza ulaşmak için çalışmalarını sürdürmektedirler." ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Bozdağ, Diyarbakır'da depremde yaralanann vatandaşları ziyaret etti. Depreme ilişkin provokatif paylaşım yapanlarla ilgili konuşan Bakan Bozdağ, "Bunlarla ilgili zaten hem kolluk güçlerimiz hem de cumhuriyet başsavcılıkları harekete geçmiş durumdadır. Adli süreçler de işletilmektedir." dedi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU'NDAN PAYLAŞIM

Adıyaman'dan bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ''Depremden etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyoruz. Tüm ekiplerimizle bölgedeyiz, gerekli tedbirleri alıyoruz. Bizler de Adıyaman’a geçiyoruz. Milletimizin yanındayız!'' ifadelerini kullandı.

 

Bakan Karaismailoğlu Adıaman'da incelemeler yapmaya devam ediyor. Devletin tüm birimlerinin teyakkuz halinde olduğunu söyleyen Bakan Karaismailoğlu, "Durum ciddi. Buradayız, uğraşacağız. Milletimizle, vatandaşımızla birlikteyiz." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!