banner2

Kabil'den yola çıkan Türk vatandaşları yaşananları uçuştan önce anlattı

Kabil Uluslararası Havalimanı'nda bulunan güvenli bölgede bekleyen 200’den fazla Türk vatandaşının, uçuşa kalkmadan önce anlattıkları...

Gündem 18.08.2021, 18:32 18.08.2021, 18:44
Abone ol
Kabil'den yola çıkan Türk vatandaşları yaşananları uçuştan önce anlattı

Kabil'de kontrolün Taliban'ın kontrolüne geçmesinin hemen ardından Türkiye'ye dönmek üzere başvuru yapan 200’ü aşkın Türk vatandaşını alan Türk Hava Kuvvetlerine ait A400 M tipi nakliye uçağı, vatana gelmek üzere Kabil'den havalandı.

Diğer taraftan Afganistan'da bulunan Türk vatandaşlarının tahliye edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. 

Kabil Uluslararası Havalimanı'nda bulunan güvenli bölgede bekleyen 200’den fazla Türk vatandaşı, "uçan kale" olarak nitelendirilen A400 M tipi nakliye uçağıyla vatana gelmek üzere Kabil Uluslararası Havalimanı'ndan ayrıldı. Kabil'de havalimanındaki güvenli bölgeye getirilen Türk vatandaşları, nakil için beklerken, Afganistan'daki olaylar sırasında yaşadıkları süreci ve Kabil'deki son durumu AA muhabirine anlattı.

3 yıl evvel Hatay'dan geldiğini söyleyen Türk vatandaşı Nakimola Çolak, normal şartlarda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde tercüman olarak görev yaptığını dile getirdi. Çolak, herhangi bir sorunla karşılaşmadan Kabil Havalimanı'na ulaştıklarını aktardı.

"HER ŞEY BİR GÜNDE YAŞANDI"

İsminin Kadir olduğunu ve Kabil'de 2 yıldır çalıştığını belirten bir başka Türk vatandaşı da Kabil Havalimanı'nın güvenlik sistemlerinin bakım ve tamirini yaptığını söyledi. AA'ya konuşan Türk vatandaşı, şöyle konuştu. 

"Çok hızlı gelişti her şey. Taliban'ın Kabil'e girmesi, her şey 1 günde oldu. Biz de hemen elçiliğimize ve Dışişlerine ulaştık. Şu anda güvendeyiz ve inşallah memleketimize uçacağız."

Afganistan'da 8 yıldır çalışan Ahmet Yılmaz, Türk askerine teşekkür ederek, "Askerimizden Allah razı olsun. Bize yardımcı oldular. Tahliye programına bizi de aldılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Muhterem Büyük ise İstanbul'dan geldiğini ve Herat şehrinde un fabrikası çalıştırdıklarını anlattı. Herat'a gidemediklerini ve 1 haftadır Kabil'de otelde kaldıklarını ifade eden Büyük, "Mecburen geri dönüyoruz. Allah büyüktür, ileride tekrar gelebiliriz." diye konuştu.

Ailesiyle birlikte uçağa bindiğini belirten bir vatandaş da "Türkiye devletine çok teşekkür ederiz." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!