banner2

'Joker'li çeteden PKK çıktı! 1500 adayı geçirip 1 milyonluk vurgun yaptılar

İstanbul merkezli 25 ildeki ehliyet sınavında usulsüzlükten elde edilen gelirin PKK'ya aktarıldığı ortaya çıktı. Sınav sorularını 25 bin liraya satan şebeke, toplamda 1 milyonluk vurgun yaptı. Son 1 yıl içerisinde aralarında görme ve fiziksel engeli olan kişilerin de bulunduğu bin 500 aday, bu yöntemle sınavı geçti.

Gündem 04.11.2022, 16:35 04.11.2022, 17:02
Abone ol
'Joker'li çeteden PKK çıktı! 1500 adayı geçirip 1 milyonluk vurgun yaptılar

Geçtiğimiz günlerde İstanbul merkezli 25 ilde gerçekleştirilen operasyonda, Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği SRC sorularını gayrimeşru olarak temin edip usulsüzlük yaptıkları ve "joker" diye tabir edilen kişileri başkalarının yerine sınava sokarak maddi menfaat sağladıkları tespit edilen 138 şüpheli yakalanmıştı. Savcılık tarafından yürütülen soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı.

ELDE EDİLEN GELİRLER PKK'YA GİTMİŞ

Yapılan araştırmada şüphelilerin suçtan elde ettikleri gelirleri İstanbul, Antalya ve Muğla'da gece hayatı ve lüks yaşamda harcadıklarını belirleyen ekipler, ayrıca şüphelilerden bazılarının Diyarbakır'da PKK/YPG sempatizanı olduğunu ve elde edilen gelirin büyük kısmıyla terör örgütünün finanse edildiğini tespit etti.

SINAV SORULARI 25 BİN LİRAYA SATILDI

Ayrıca örgüt üyelerinin yurt dışından getirttiği özel ses ve görüntü cihazlarını kullanarak ehliyet sınavlarına adayların yerine girdikleri ve kendileriyle ortak hareket eden kuruma bağlı memurlar üzerinden temin ettikleri SRC sınavı sorularını 25 bin lira karşılığında sattıkları belirlendi.

BİN 500 ADAY BU YÖNTEMLE SINAVI GEÇTİ

Son 1 yıl içerisinde aralarında görme ve fiziksel engeli olan kişilerin de bulunduğu bin 500 aday, bu yöntemle sınavı geçti.

1 MİLYONLUK VURGUN

Ehliyet alacak kişilerin bazılarının diplomalarının olmadığı hatta okuma yazma bilmediği de tespit edildi. Kurum çalışanlarının bu yöntemle 1 milyon lira gelir elde ettiği belirlendi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!