Yandex Metrica

Jeff Flake dedi ki: Alevisin, kazanman zor, Ekrem'le devam edelim, sen koltuğunda kal

Jeff Flake dedi ki: Alevisin, kazanman zor, Ekrem'le devam edelim, sen koltuğunda kal

ABD Büyükelçisi Flake, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na karşı Ekrem İmamoğlu'nun adaylığı için kulis faaliyeti yürütüyor. Bir yandan da Kılıçdaroğlu'na şu mesajı iletiyor: Alevisin, kazanamazsın, yola Ekrem'le devam edelim...

Gündem

06.04.2024, 04:39

ABD Büyükelçisi Jeffrey Flake son bir aydır muhalefet liderlerini ziyaret ediyor. Göreve başladığında ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanına koşan Flake, CHP'de cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Kemal Kılıçdaroğlu ismi öne çıkınca panik içinde turlara başladı. 

Jeffrey Flake ve Kemal Kılıçdaroğlu 

26 Ocak'ta ilk ziyaretini İmamoğlu'na yapan Flake, bu ziyaretten aylar sonra, 13 Nisan'da CHP Genel Merkezi'ne giderek Kılıçdaroğlu ile görüştü. Flake, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden pek memnun ayrılmamış olacak ki, CHP'nin İstanbul Maltepe'de düzenlediği 'Milletin Sesi' mitingine yönelik provokatif bir paylaşımda bulundu. 

ABD Ankara Büyükelçiliğinden yapılan uyarı, Amerikan vatandaşlarının 21 Mayıs günü Maltepe'ye yaklaşmaması yönündeydi. Devletin de tepkisini çeken bu açıklamaya cevap Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan geldi ve ABD topraklarındaki Türk vatandaşlarının güvenliğine yönelik aynı ifadelerle uyarı yayınlandı. 

MHP'li Büyükataman'dan CHP lideri Özel'e 'bozkurt' tepkisi: Zihnin derinliklerinde Türk düşmanı! MHP'li Büyükataman'dan CHP lideri Özel'e 'bozkurt' tepkisi: Zihnin derinliklerinde Türk... Haberi Görüntüle

BİLDİRİ SONRASI İYİ PARTİ, HDP VE DEVA... 

Jeffrey Flake ve Meral Akşener

ABD Büyükelçisi Flake, skandal paylaşımının mürekkebi kurumadan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile HDP eşbaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar'a gitti. Kılıçdaroğlu ziyaretinin ardından Flake'in bu iki partiye gidişi "Ekrem İmamoğlu'na destek  turları" olarak yorumlanıyor.

Jeffrey Flake ve HDP eşbaşkanları Mithat Sancar ile Pervin Buldan

İYİ Parti ile HDP'yi ziyaret eden Flake, ülkesinden gelen talimat doğrultusunda daha sonra da DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'la bir araya geldi. 

Jeffrey Flake ve Ali Babacan

İddiaya göre Jeff Flake, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na uygun bir dille şu mesajı iletti: "Bir Alevi olarak cumhurbaşkanlığı seçiminde başarılı olman zor. Adaylık konusunda Ekrem İmamoğlu'nun önünü açmalısın. Eğer adaylık ısrarını sürdürürsen İmamoğlu, İYİ Parti ve HDP desteğiyle zaten aday olacak. Sen CHP'nin başında kalmaya devam etmelisin."

Türkiye'den ABD'ye F-16 mesajı: Göz ardı edilirse kendi başımıza üretiriz Türkiye'den ABD'ye F-16 mesajı: Göz ardı edilirse kendi başımıza üretiriz Haberi Görüntüle

O RESTİN NEDENİ ANLAŞILDI 

Flake'in bu yöndeki telkinlerinden sonra parti içerisinde de baskıyla karşılaşan Kılıçdaroğlu, 27 Nisan tarihli grup konuşmasında tuhaf mesajlar vermiş ve CHP'deki 'Ekremcilere' şu sözlerle rest çekmişti: "Bütün yol arkadaşlarıma sesleniyorum. Ne pahasına olursa olsun yürüyeceğiz. Ya bana katılın ya şimdi, şu anda yolumdan çekilin!" 

Kemal Kılıçdaroğlu

İBB Başkanı İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'nun resti sonrası 'ona katılmayacağını' iyice belli ederek Karadeniz turuna çıktı. Fakat 3 gün süren gezi, İmamoğlu için tam anlamıyla halkla ilişkiler felaketi olarak tarihteki yerini aldı. 

CHP'li başkan Üsküdar'ı resmen satıyor! Hilmi Türkmen sordu: Bu para nereye gidecek? CHP'li başkan Üsküdar'ı resmen satıyor! Hilmi Türkmen sordu: Bu para... Haberi Görüntüle

CHP'YE 'ULUSLARARASI' MÜDAHALE

Kendi destekçilerinin, hatta 'trollerinin' bile tepkisine neden olan gezi nedeniyle imaj kaybına uğrayan İmamoğlu, Kılıçdaroğlu'nun 21 Mayıs'taki Maltepe mitingine giderek orada boy gösterdi. Fakat parti içerisindeki mücadele, uluslararası güçlerin sürece doğrudan müdahil olmasıyla farklı bir kimliğe büründü. ABD Büyükelçisi, İmamoğlu adına kulis faaliyeti yürütürken, Kılıçdaroğlu'nun adaylık ısrarı devam ediyor. Sürecin nasıl sonuçlanacağı şimdilik büyük bir soru işareti. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading