banner2

Japon deprem uzmanı 'artık kabul etmeliyiz' diyerek uyardı! TOKİ evlerini örnek gösterdi

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden etkilenmeyen ve hiçbir zarar görmeyen TOKİ konutlarını örnek göstererek vatandaşlara uyarıda bulundu.

Gündem 18.03.2023, 18:20 18.03.2023, 18:20
Abone ol
Japon deprem uzmanı 'artık kabul etmeliyiz' diyerek uyardı! TOKİ evlerini örnek gösterdi

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrası bölgede incelemelerde bulundu. Moriwaki, deprem felaketinde TOKİ konutlarının zarar görmediğini hatırlatttı.

TOKİ BU DURUMDA DAHA GÜVENLİ

TOKİ konutlarının iyi zeminli bölgelere yapıldığını ifade eden Moriwaki, TOKİ'nin kendi içinde de denetim sisteminin çok iyi çalıştığını kaydetti.

TOKİ konutlarının örnek alınması gerektiğini dile getiren Moriwaki, "TOKİ kendi içinde kontrol yapıyor ve onun için de daha güvende. TOKİ bu durumda daha güvenli. Her yerde aynı sistem yapılabilirse daha iyi olacak." dedi.

ARTÇI SARSINTILAR 1 SENEYE KADAR DEVAM EDEBİLİR

Moriwaki, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından artçıların bir seneye kadar devam edebileceğini belirtti.

FAZLA KORKMAMAK LAZIM

Prefabrik konutların daha güvenli olduğunu aktaran Moriwaki şöyle devam etti:

Kolonda, kirişte çatlak yoksa problem yok. Duvarda çatlaklar olabilir. İnşaat mühendisi 'Sıkıntı yok.' diyorsa rahatça yaşayabilirsiniz. Fazla korkmamak lazım. Bunun için uzun vadede çalışmak lazım, çocukluktan eğitim gerekiyor. Siz Türkiye'de 'Çocuklar duymasın.' diye deprem hiç gösterilmiyor ama aniden deprem olduğunda çocuğun bilgisi yok. Onun için küçük yaşta eğitim verilmesi gerekiyor. Biz Japonya'da çocuklara anaokulundan itibaren çizgi filmlerle eğitim vermeye başlıyoruz. Kademe kademe bilgilendiriyoruz, insanda bilgi varsa korkmuyorlar. Türkiye'de ise 'Ben depremden korkuyorum.' diyor. 

ARTIK BUNU KABUL ETMEK ZORUNDAYIZ

Moriwaki depremlere karşı hazırlıklı olunmasını önerdi.

Yaşam üçgeni yönteminin önemine değinen Moriwaki, "Kahramanmaraş ve 1999 depreminde insanlar uyuyordu deprem oldu diye kalktı sonra kaçmaya başladılar. Oradan çoğu insan kurtulabilirdi. Ama en kötüsü merdivende insanlar öldü. Depremde kaçmamak gerekiyor. Asansör ve merdiven kullanmayacağız. Yatak yanında su, düdük ve küçük çikolata olmalı." diye konuştu.

Japonya ve Türkiye'nin deprem bölgesi olduğuna dikkati çeken Moriwaki, "Artık biz bunu kabul etmek zorundayız. Sallanmadan önce iyi hazırlan, depreme dayanıklı ol." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!