banner2

İzmir'de helikopter baraja düştü! 1 kişi yüzerek karaya çıkarken 3 kişinin arama kurtarma çalışmaları devam ediliyor

İzmir orman yangınlarına müdahale eden bir helikopter su aldığı Tahtalı Barajı'na düştü. 4 Kişilik ekipten biri yüzerek karaya çıkarkan, kayıp olan 3 kişiyi arama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

Gündem 17.09.2023, 08:33 17.09.2023, 10:26
Abone ol
İzmir'de helikopter baraja düştü! 1 kişi yüzerek karaya çıkarken 3 kişinin arama kurtarma çalışmaları devam ediliyor

İzmir Menderes ilçesine bağlı Keler Mahallesi'ndeki ormanlık alanda dün saat 14:00 sularında yangın çıktı. Tahtalı Barajı havzasında geniş bir alana yayılan yangının, sarp arazide etkili olması nedeniyle karadan ve havadan ekip sayısı artırıldı. 

ÇOK SAYIDA EKİPLE MÜDAHALE EDİLDİ

İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı 9 uçak, 3'ü gece görüşlü olmak üzere 20 helikopter, 54 arazöz, 20 su ikmal aracı, 10 dozer, 10 ilk müdahale aracı ile 500 personel yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Yerleşim birimlerini tehdit etmeyen yangında, tedbiren Menderes ilçe merkezi ile Gümüldür mevkiindeki mahalleleri birbirine bağlayan kara yolu trafiğe kapatıldı.

HELİKOPTER BARAJA DÜŞTÜ

Güneşin batmasının ardından hava araçlarının bir kısmı geri çekilirken, söndürme çalışmalarına 3 gece görüşlü helikopter devam etti. Helikopterlerden biri ise, su aldığı esnada Tahtalı Barajı'na düştü. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Orman Genel Müdürlüğü tarafından yangın söndürmede kullanılan bir helikopterin düştüğünü açıkladı.

BAKAN YUMAKLI'DAN AÇIKLAMA

Yumaklı yaptığı açıklamda, "İzmir’in Menderes ilçesinde 16 Eylül Cumartesi günü çıkan yangına müdahale eden Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından kullanılan helikopterlerden biriyle saat 23:53’te maalesef ekiplerimizin irtibatı kesilmiştir. Yapılan araştırmada, helikopterin müdahalede kullandığı suyu aldığı Tahtalı Barajı’na düştüğü tespit edilmiştir." dedi. 

"Bölgeye Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, AFAD ve UMKE ekipleri ivedilikle sevk edilerek helikopterde görevli dört personeli arama kurtarma işlemleri başlatılmıştır." diyen Yumaklı, "Şu anki durumda yangın söndürme helikopterinde görevli dört mürettebatımızdan biri sağ olarak kurtarılmış olup, diğer üç mürettebatımızı arama kurtarma çalışmalarımız devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

3 KİŞİNİN ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Mürettebattın 4 kişi olduğu öğrenilirken kaza sonrası bir kişi yüzerek karaya çıktı. Gece boyunca devam eden 3 kişiyi arama çalışmaları havanın aydınlanmasıyla tekrar hız kazandı. Bölgede jandarma, emniyet, sahil güvenlik, AFAD ve UMKE ekiplerinin hem karadan hem havadan arama çalışmaları sürüyor.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

14:04 civarında yangın çıktı. Enerjisi büyük oranda düşürüldü. Kısmen kontrol altına alındı. 9 uçak 3’ü gece görüşlü 20’ye yakın da helikopter müdahale etti. An itibari ile kontrol altına alındı. 23:53 itibari ile helikopterden haber alınamadı. Kazaya uğradığı tespit edildi. Tüm ekipler seferber oldu. 3’ü Kırgız uyruklu, biri Türk personel.

PERSONELİN HAYATİ TEHLİKESİ YOK

Kurtarılan personelin hayati tehlikesi yok. Ekiplerin tespit ettiği yer belirlendi. Görüş mesafesi düşük olduğu için net bir şey söylenemiyor. Ekipler hazırlıklarını yapıyor, helikopterin çıkartılması için.

ENKAZ KARAYA ÇIKARILACAK

Yeri tespit edilen enkaz karaya çıkarılacak. Diğer üç personelin akıbeti ile bilgi verebilecek noktada değiliz. Bütün orman camiasına, Menderes’e geçmiş olsun diliyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!