banner2

İzmir'de CHP'nin kentsel dönüşüm karşıtlığı! Vatandaşlar 'Birilerinin ölmesi mi gerekiyor?' diyerek tepki göstermişti

Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası CHP'li belediyelerin kentsel dönüşüme karşı çıkmak için yaptıkları tekrar gündem oldu. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi de 11 yıl boyunca Uzundere'de vatandaşı 'kentsel dönüşüm yapacağım' diyerek oyaladı. Konuyu Kılıçdaroğlu'na ileten vatandaşlar 'Devlet yapsın' diyerek vatandaşı azarladı.

Gündem 21.02.2023, 18:14 21.02.2023, 18:44
Abone ol
İzmir'de CHP'nin kentsel dönüşüm karşıtlığı! Vatandaşlar 'Birilerinin ölmesi mi gerekiyor?' diyerek tepki göstermişti

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük deprem binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine on binlerce binanın da yıkılmasına sebep oldu. Yıkılan binaların büyük çoğunluğunun eski olması ve TOKİ evlerinin hiçbirinin yıkılmaması sonrası CHP'li belediyelerin kentsel dönüşümü engellemek için vatandaşlara yaşattıkları mağduriyetler yeniden gündem oldu. 

CHP'Lİ SOYER KENTSEL DÖNÜŞÜM SÖZÜNÜ TUTMADI 

O mağduriyetlerden biri de CHP'nin uzun yıllardır yönettiği İzmir'de yaşandı. 

Geçtiğimiz yıllarda İzmir Karabağlar'da Mobilya Akademi'nin açılışına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşların kentsel dönüşüm eylemi ile karşılamıştı. 

KILIÇDAROĞLU VATANDAŞA FIRÇA ATMIŞTI 

Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili mağduriyetlerini paylaşan vatandaşlar, Kılıçdaroğlu'na İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i şikayet etmişti. Kılıçdaroğlu ise vatandaşa 'Devlet yapsın' diyerek alaya almıştı. 

TÜRKİYE'NİN İLK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ OLACAKTI 

Kentsel dönüşüm mağdurları adına konuşan Uzundere Kentsel Dönüşüm Platform Sözcüsü Eray Uslu isimli vatandaş ise o dönem şu ifadelere yer vermişti: 

Kentsel dönüşüm İzmir'de hüsrana uğradı. 5 etaptan oluşan projenin iki etabı yapıldı. Tunç Başkan ise bununla ilgilenmedi. Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi, Türkiye'nin ilk kentsel dönüşüm projesi olarak lanse edilen projesiydi ancak sekteye uğradığını söyledi.

MAĞDURLAR BAKANLIKTAN YARDIM İSTEDİ 

Kılıçdaroğlu ve Soyer'in kentsel dönüşüm sözlerini yerine getirmediğini öne süren mağdurlar o dönem basın açıklaması yapmıştı. Açıklamada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Uzundere'deki kentsel dönüşüm konusuna müdahalw etmesi talep edilmişti.

Mağdurlar adına konuşan Uslu şu ifadelere yer vermişti: 

Bu alanda CHP'li yerel yönetim, Türkiye'ye örnek olacak İzmir'in en büyük kentsel dönüşümünü yapacaklarını ilan etti. Bu dönüşümün 10 yıldır yapılması için çaba gösteren, sesini duyurmaya çalışan İzmirliler olarak çok zorlu mücadele verdik. Büyük çabalar sarf ettikten sonra önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 744 konut ve 73 iş yerini yapıp komşularımıza teslim etti. Devamı gelsin diye bütün uğraşlarımız bu süreçte, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mahallemize gelerek, dönüşüm alanında milyonluk spor kompleksi temelini attığı güne kadar sonuçsuz kaldı. Mahalle sakinleri olarak kendisine sesimizi duyurduk ancak o gün bize devletin yapması yönünde bir ifadesi oldu. Bu konuda çok net olduklarını da belirtti. O gün Kılıçdaroğlu'nun yanındaki İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise 'Her şeye rağmen biz sizin yanınızdayız. Biz yapacağız' dedi. 10 yıldır burada dönüşüm bekleyen bizler, bu kadar bekledikten sonra 1 yıl daha beklemeyi göze aldık. 

BİRİLERİNİN ÖLMESİ Mİ GEREKİYOR? 

Verilen sözün üstünden 13 ay geçmesine rağmen hala bir adım atılmadığını mahallenin bir kısmının yıkıldığı ve öylece bırakıldığını söyleyen Uslu, "Örnek proje" diye yola çıktığınız işi neden bitirmek için somut adımlar atıp, bitirmiyorsunuz? Geçen hafta İzmir'de tekrar bir deprem oldu. Bu deprem gerçeği ortadayken İzmir Büyükşehir Belediyesi neden halen bekliyor? Allah korusun, ciddiye alınmanız için yıkıcı bir depremde birilerinin ölmesi mi gerekiyor? Böyle bir şey olursa bunun hesabını kim verecek?" demişti. 

11 YILDIR KENTSEL DÖNÜŞÜM BİTİRİLEMİYOR 

Kentsel dönüşümde yaşanan problemler sebebiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'a seslenen Uslu şu ifadelere yer vermişti: 

Uzundere'nin bitirilemeyen, kangren olan bu dönüşümü için lütfen yetkiniz dahilinde konuya el atın. Bizleri burada daha fazla mağdur etmeyin. Devletimizden beklentimiz, budur. İzmir'de hem iktidar hem ana muhalefet partisi, her gün basın açıklamaları yaparak, kentsel dönüşümü gündemlerine almalıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümün iyi gittiğini ve de yapıldığını söylüyor. Uzundere'de bizim yaşadığımız korku ve eziyet nedir? Her depremde can korkusu yaşadığımızı daha kaç kere söyleyelim? Yetkililere sesleniyoruz; Uzundere'ye gelsinler. 11 yıldır onlara göre devam eden ama bir türlü bitmeyen dönüşüme yerinde baksınlar. Uzundere'de kentsel dönüşüm bekleyenler olarak 'Artık sesimizi duyun ve yaşadığımız sıkıntıya çare olun' diyoruz. Bizleri her deprem sonrası siyaset malzemesi yapmayın. Eğer bir şey yapacaksanız, burada bir türlü bitmeyen dönüşümü tamamlayın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!