Yandex Metrica

İzmir Büyükşehir Belediyesinden itiraf: 'Magnezyum hidroksiti atık su şebekesine döküyoruz'

İzmir Büyükşehir Belediyesinden itiraf: 'Magnezyum hidroksiti atık su şebekesine döküyoruz'

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nden (İZSU), İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ümit Özlale'nin iddialarına cevap verdi. İZSU'dan yapılan açıklamada "Körfez'e kimyasal döküldüğü yolundaki iddialara yeniden değinmek gerekirse, bu ifadelerle eğer şebekeye uygulanan magnezyum hidroksit ( MgHo) kastediliyorsa, öncelikle bu MgHo körfeze dökülmemekte, atık su şebeke hattına uygulanmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Gündem

23.01.2024, 22:24

Katıldığı bir televizyon kanalında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentteki lağım kokusunu gidermek için körfeze kimyasal madde döktüğünü iddia eden İYİ Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Özlale'ye İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nden (İZSU) cevap geldi.

İZSU, kentteki pis koku sorununun bütüncül bir yaklaşımla ve bilimsel yöntemlerle hazırlanmakta olan koku Master Plan çerçevesinde yürüttüğü çalışmalar sayesinde çözüldüğünü belirterek İzmir Körfezi'nin alınan önlemler sayesinde derin bir nefes aldığını öne sürdü.

Açıklamada İzmir Körfezi'ne koku giderici kimyasal döküldüğü yönündeki iddiaların hiçbir dayanağı ve bilimsel gerçekliği olmadığını iddia eden İZSU Genel Müdürlüğü şu ifadelere yer verdi:

"Körfez'e kimyasal döküldüğü yolundaki iddialara yeniden değinmek gerekirse, bu ifadelerle eğer şebekeye uygulanan magnezyum hidroksit ( MgHo) kastediliyorsa, öncelikle bu MgHo körfeze dökülmemekte, atık su şebeke hattına uygulanmaktadır. Akademisyenlerle birlikte yürütülen bilimsel çalışma neticesinde uygulanan bu kimyasalların çevreye bir zararı söz konusu değildir."

Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek? 2024 Ağustos-Eylül-Ekim konut kredisi faizi ne kadar olur? Konut kredisi faizleri ne zaman düşecek? 2024 Ağustos-Eylül-Ekim konut kredisi... Haberi Görüntüle

"ABD'DE DE UYGULANIYOR" İDDİASI

Bunun ABD'nin Los Angeles kenti başta olmak üzere Dünyada gelişmiş ülkelerde sıkça başvurulan bir yöntem olduğunu iddia eden İZSU'nun açıklamalarında, "Atık su şebekelerine yapılan bu zararsız kimyasal uygulaması 100 bin m3 atık suya 8 m3 gibi oldukça düşük bir konsantrasyonda uygulanmaktadır. Şebekeye verilen MgOH zararsız bir kimyasal olup şebekenin performansını artıran, atık su şebeke borularının çeperlerinde katılaşmayı engelleyen, şebeke atık suyunun da pH değerini artıran bir kimyasaldır. Lavabo açıcı malzemelerden daha az zararlı olan bu malzeme atık su arıtma tesisinin de performansını olumlu yönde etkilemektedir." ifadelerine yer verildi.

İZSU'nun açıklamaları kulislerde 'itiraf gibi açıklama' olarak değerlendirildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading