İYİ Parti teşkilatları Akşener'e resti çekti! 'Medeni Bilgiler' vaadi havada kaldı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ana konusu 'İslamsız Türklük' olan Medeni Bilgiler kitabının tüm teşkilatlarına okutulması emri uygulanmadı. Teşkilatlar emrin verildiği bir aydan bu yana kitabı almazken parti yetkilileri Akşener'in sözlerinin talimat değil tavsiye olduğunu iddia etti.

Gündem 15.05.2022, 09:37 15.05.2022, 10:43
Abone ol
İYİ Parti teşkilatları Akşener'e resti çekti! 'Medeni Bilgiler' vaadi havada kaldı

İslamsız Türklük ideolojisinin anlatıldığı 'Medeni Bilgiler' kitabı vaadi daha ilk aydan havada kaldı. 

Yeni Şafak'ın haberine göre, Akşener, geçtiğimiz günlerde İYİ Parti grup kürsüsünde söz konusu kitabı eline alarak “İktidarımızda okullarda okutacağız” demiş, bununla da yetinmeyerek parti teşkilatına dağıtılacağını söylemişti. Ancak, kitapta Peygamber Efendimize ve Osmanlı’ya ağır hakaret ve iftiraların varlığı hem kamuoyunda hem de İYİ Parti bünyesinde tepkilere neden oldu. Şu ana kadar kitabın dağıtıldığına dair bir bilgi verilmedi. 

KİTAP VAADİ HAVADA KALDI 

Akşener, partililere ‘Medeni Bilgiler’ kitabını göstererek, “Eğer iktidar olursak bu kitabı okullarda okutacağız. Bu kitabı alacaksınız genç teşkilatlarımızın tümüne dağıtacaksınız. Bundan sonra hediyemiz Nutuk’un yanında budur” sözlerini kullanmıştı. 

Akşener’in ‘bu kitabı dağıtın’ talimatı Genel Merkez tarafından ‘talimat değil, tavsiye’ şeklinde nitelendirildi. Kitabın dağıtılmaması ‘Akşener’in kitabın tamamından bahsetmediği sadece Türk modernleşmesine ilişkin bölümlerinin okunması tavsiyesinde’ bulunulduğu iddia edildi. 

İSLAM DİNİNE HAKARET İÇERİYOR 

Akşener’in sözleriyle tekrar gündeme gelen kitaptan İslam’a ve Osmanlı’ya hakaret içeren bazı bölümler şöyle:

- Muhammed’in kurduğu din bütün ulusallıkların üstünde yaygın bir Arap ulusçuluğu politikasına dayanıyordu. Bu Arap düşüncesi, ‘ümmet’ sözcüğü ile ifade olundu.

- Türkler İslam dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Bu dini kabul ettikten sonra, bu din; ne Arapların ne aynı dinde bulunan Acemlerin ve ne de sairenin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine tesir etmedi. Bilakis, Türk milletinin milli bağlarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. Bu pek tabi idi. Çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde şamil bir ümmet siyaseti idi.

- İslam dininin bütün ulusallıkların üstünde yaygın bir Arap ulusçuluğu politikasına dayandığı belirtilen kitapta, “Bu Arap düşüncesi, ‘ümmet’ sözcüğü ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah sözcüğünün her yerde yükseltilmesine adamaya zorunlu idiler” deniyor. Kur’an’ı ezberlemekten beyinlerin sulandığı belirtiliyor.

- Yavuz Sultan Selim için, “Mısır’da belirsiz bir adamı halifedir diye, yok ettiler, hırkasıdır diye bir palaspareyi hilafet belirtisi ve ayrıcalığı olarak altın sandıklara koydular. Halife oldular” deniliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!