İYİ Parti'li Kamil Erozan'dan casus gibi sorular: Libya'ya gönderilen silahların tam listesi nedir? Orada kaç asker var?

İYİ Parti'de Meral Akşener'in dış işlerinden sorumlu yardımcısı Ahmet Kamil Erozan, Libya'da Türk ordusunun sırlarını ifşa edecek skandala imza attı.

Gündem 22.01.2022, 16:08 22.01.2022, 16:35
Abone ol
İYİ Parti'li Kamil Erozan'dan casus gibi sorular: Libya'ya gönderilen silahların tam listesi nedir? Orada kaç asker var?

"Buraya FETÖ'cü giremez" diyenlerin bir bir kapı dışarı edildiği İYİ Parti, 'casusluk' tanımına uyacak bir skandala imza attı. Geçtiğimiz günlerde kurucu üyelikten istifa ederek partiden ayrıldığını açıklayan eski İYİ Parti'li Vedat Yenerer, 2020 Temmuz'unda Meral Akşener'in yardımcısı tarafından hükümete sunulmuş bir soru metnini paylaştı. 

Sosyal medya hesabında yazdığı mesajda, "İYİ Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve CHP'li Ünal Çeviköz'ün kankisi Kamil Erozan, TSK sırlarını sormuş. Mehmetçiğin silah ve cephane bilgisi kimin işine yarar? Kime verecek? Bu bence 2. MİT rezaletidir. İstifa etmelidir. İYİ Parti'de susan herkes bunun altında kalır" ifadelerini kullanan Vedat Yenerer, İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan'ın cevaplanması talebiyle Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektuba dikkat çekti. 

Erozan imzalı mektupta şu soruların cevabı isteniyor: 

CASUSLUK SORULARI GİBİ 

1-Türk Silahlı Kuvvetleri 21 Aralık 2019 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat çerçevesinde mi yoksa 2 Ocak 2020 tarihinde TBMM tarafından uygun bulunan tezkere çerçevesinde mi Libya'da bulunmaktadır?

2-Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırasının 3. maddesinin 3. fıkrası çerçevesinde Libya'ya gönderilmiş sivil personel bulunmakta mıdır; bu savunma ve güvenlik kuruluşları mensubu sivil şahıslar Türk uyruklu mudur; bunların işlevi nedir ve kimin komutasındadırlar?

3-Suriye'den Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla Libya'ya sevk edilen ve muharip konumda bulunan yabancı uyrukluların uyrukları itibariyle sayısı nedir; bunlara ayda ne gibi bir ücret Türk Lirası ve/veya döviz olarak ve de kim tarafından ödenmektedir?

4-Bugüne kadar Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağış veya bedeli karşılığında sevk edilen askeri malzemenin dökümü nedir?

5-Ahiren Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından Türkiye'ye yapılan 8 milyar Amerikan Dolarlık ödeme neyin karşılığıdır ve Hazineye aktarılmış mıdır?

HAFTER OLSA ANCAK BÖYLE SORARDI

Libya'yı ikiye bölen darbeci general Halife Hafter

Libya'da CIA devşirmesi 'dönek general' Halife Hafter ve destekçisi ülkelerin bu ülkedeki Türk askeri varlığına ilişkin bilgilere tam olarak ulaşmasını talep eder mahiyetteki sorular, İYİ Parti'li bir vekilin kaleminden çıktı. Sözkonusu belgeyi kamuoyunun dikkatine, "Partiye ABD'liler gidip geliyor. Akşener'in gizli bir gündemi var. 'Buraya FETÖ'cü giremez' diyen vatanseverler İYİ Parti'den sistematik olarak dışlanıyor" diyen Vedat Yenerer sundu. Türk ordusuna ilişkin sırları elde etmekle İYİ Parti'nin neyi hedeflediği sorusunun cevabını, partinin genel başkanı Meral Akşener'in vermesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!