banner2

İtalya basını Selçuk Bayraktar'ı yazdı: Türkiye'nin Elon Musk'ı

İtalya basınından Il Sole 24 Ore gazetesi, Türkiye'nin İHA konusunda ABD, İsrail, Çin, Fransa ve Birleşik Krallık'ı geride bıraktığını vurguladı. Söz konusu haberde, Selçuk Bayraktar'dan "Türkiye'nin Elon Musk'ı" şeklinde bahsedildi.

Gündem 06.09.2022, 13:17 06.09.2022, 14:24
Abone ol
İtalya basını Selçuk Bayraktar'ı yazdı: Türkiye'nin Elon Musk'ı

Türkiye'nin silahlı insansız hava araçları (SİHA) teknolojisindeki başarısı, dünyanın gündeminde yer almaya devam ederken uluslararası basında bu teknolojiden övgü ile bahsediliyor.

Son olarak İtalya basınından Il Sole 24 Ore gazetesi de SİHA'ların başarısını yazdı.

"TÜRKİYE'NİN ELON MUSK'I SELÇUK BAYRAKTAR"

ABD ve İsrail, söz konusu teknoloji alanındaki varlığına ve Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'a işaret edilerek, Türkiye'nin "kendi Elon Musk'ı sayesinde SİHA ihracatında lider" olduğuna dikkat çekildi.

"TB-2'LER UKRAYNA'DA RUS GEMİLERİNE KARŞI BELİRLEYİCİ NİTELİKTE"

Haberde, Kalaşnikof gibi bir marka haline geldiğine işaret edilen TB2'ler için, "Ukrayna'da Rus gemilerine karşı belirleyici nitelikte. Meziyet, mühendis iş insanı Selçuk Bayraktar'ın" ifadesi kullanıldı.

"BİRKAÇ YILDA TÜRKİYE'Yİ EN BÜYÜK SİHA İRACATÇISI KONUMUNA ULAŞTIRDI"

Baykar'ın, dünya çapında tanınan Bayraktar TB2 modeliyle birkaç yıl içinde Türkiye'yi dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı konumuna ulaştırdığı anımsatıldı.

"TÜRKİYE'NİN İLK UÇAN OTOMOBİL PROTOTİĞİNİ BAŞARIYLA TEST ETTİ"

Bayraktar TB2'lerin, Ukrayna, Libya, ve Kafkasya'da çatışmaların gidişatını belirlediğine vurgu yapılarak, şöyle denildi:

"Biri prestijli Massachusetts Institute of Tecnology'de (MIT) olmak üzere iki master sahibi Selçuk Bayraktar, Türkiye'de çok tanınan bir şahsiyet. Bunun altında hayranlarının gözünde bir nevi 'Türk Elon Musk'ı temsil edecek derecede sahip olduğu yetenekleri ve büyük yaratıcılığı yatıyor. 2020'de Türk yapımı ilk 'uçan otomobil' prototipini başarıyla test ettiği günü pek çok kişi hâlâ hatırlıyor."

"DÜNYANIN 24 ÜLKESİNE İHRAÇ EDİYORLAR"

Türk savunma piyasası uzmanı ve havacılık mühendisi Alfredo Nocera, şunları söyledi:

"Baykar'ın hikayesi ilgi çekici. Yaklaşık 10 yıl kadar projelendirme çalışmalarıyla ilgilendikten sonra 2014'te ilk deneme uçuşunu gerçekleştirdiler. İki yıl sonra ilk Bayraktar TB2'yi sattılar. Bugün dünyanın 24 ülkesine ihraç ediyorlar."

"BİR YIL İÇERİSİNDE ÜRETİMİ 2 KATINDAN FAZLA ARTIRMAYI HEDEFLİYORLAR"

Aynı haberde, "Bayraktar kardeşlerin arz talep kuralını izleyip, TB2 üretimini 500'e çıkararak bir yıl içinde üretimi iki katından fazla artırmayı hedefledikleri" ayrıntısına yer verildi.

"ERDOĞAN İKTİDARINDA TÜRK SAVUNMA SANAYİİ 10 KAT BÜYÜDÜ"

Ayrıca, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 yıldır iktidarda. Bu zaman zarfında savunma sanayii 10 kat büyüdü. Bugün Türk savunma ihracatı neredeyse 4 milyar dolar değerinde. Silahların yüzde 70'i yerli üretim" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!