banner2

İsveç'ten Türkiye açıklaması! NATO için son umut seçimler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya'non NATO üyeliği için ''Süreç neyse o süreci işleteceğiz. İnşallah, hayırlısı. Biz üstümüze düşen görevi yapacağız, verdiğimiz sözü tutacağız.'' sözleri dünya basınında geniş yer alırken İsveç Başbakanı Ulf Kristersson üyelik süreci ile ilgili dikkat çeken bir açıklamaya imza attı.

Gündem 16.03.2023, 08:18 16.03.2023, 10:20
Abone ol
İsveç'ten Türkiye açıklaması! NATO için son umut seçimler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün grup toplantısının ardından basın mensuplarına yaptığı İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin yaptığı açıklamalar dünya basınında ses getirdi.

ABD merkezli Politico, konuya ilişkin yaptığı haberde ''İsveç geride kalırken Finlandiya, Türkiye'nin NATO onayına hazırlanıyor'' başlığını kullanırken ''Türkiye'nin önümüzdeki günlerde Finlandiya'nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakması ve aday arkadaşı İsveç'i belirsizlik içinde bırakması bekleniyor.'' ifadelerine yer verdi. 

İSVEÇ'İN SON UMUDU SEÇİMLER

Politico bir başka haberinde ise Türkiye'deki seçimi muhalefetin kazanmasının İsveç'in üyelik sürecinde önünü açabileceği yorumuna yer verdi.

ERDOĞAN ÜYELİĞİ İMA ETTİ

Katar merkezli Al Jazeera, ''Erdoğan, Türkiye'nin Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylayabileceğini ima etti'' başlığı ile okurlarının karşısına çıktı. Euronews de ''Erdoğan NATO üyeliğine ilişkin ipuçları verirken Finlandiya cumhurbaşkanı Türkiye'ye gidiyor'' dedi.

ONAY ALMAK İÇİN ERDOĞAN'LA GÖRÜŞECEK

ABD merkezli Bloomberg ise ''Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya'nın NATO'ya katılımını onayladı. Finlandiya Cumhurbaşkanı, onay almak için Erdoğan'la görüşeceğini söyledi.'' ifadelerini kullandı.

İSVEÇ'TEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson NATO üyeliğine ilişkin Almanya'nın başkenti Berlin'de yeni açıklamalara imza attı. Ulf Kristersson, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

''Türkiye'deki seçimlerden sonra hızlı bir onay süreci olmasını umuyoruz. Üyelik takvimi ile ilgili yeni beklentimiz var.'' 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Grup Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorduğu 'Haftaya Finlandiya'nın NATO üyeliği meselesi çözülür mü? Bu konu Meclise gelir mi?' şeklindeki soruya şu şekilde yanıt vermişti;

''Süreç neyse o süreci işleteceğiz. İnşallah, hayırlısı. Biz üstümüze düşen görevi yapacağız, verdiğimiz sözü tutacağız. Cuma günü gelsin, Sayın Cumhurbaşkanı'yla görüşüp verdiğimiz sözün gereğini yerine getireceğiz.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!