banner2

İsveç basını Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırıyı Rusya'ya bağlıyor! 'Akıllıca organize edilmiş bir eylem'

İsveç basını, Kur’an-ı Kerim yakan aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan'ın Rusya ile bağlantısı olduğunu iddia ediyor. İsveçli uzmanlar, hadsiz saldırıya ilişkin "Bu akıllıca organize edilmiş ve sonuçları Rusya’ya yarayan bir eylem." dedi.

Gündem 31.01.2023, 23:54 01.02.2023, 00:18
Abone ol
İsveç basını Kur'an-ı Kerim'e yapılan saldırıyı Rusya'ya bağlıyor! 'Akıllıca organize edilmiş bir eylem'

İsveç basını, Kur’an-ı Kerim'e yapılan alçak saldırıda Rusya'nın etkisini gözardı edemeseler de somut bir kaynak gösteremediklerini belirtti. İsveçli uzmanlar, "Bu akıllıca organize edilmiş ve sonuçları Rusya’ya yarayan bir eylem." dedi.

İSVEÇ BASININDA YANKI BULUYOR 

İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'e yönelik çirkin saldırı gerçekleştiren Danimarkalı Rasmus Paludan  ile aşırı sağ görüşlü İsveçli gazeteci Chang Frick arasında bir bağ olduğuna dair iddialar İsveç basınında yankı bulmaya devam ediyor. Frick’in Rusya bağlantısı olduğu iddiaları da kendisine soruldu. Frick, Kremlin ile arasında bağ olduğuna dair iddiaları reddetsede  İsveçli uzmanlar ve yorumcular, Paludan ve Frick ile Rusya arasında bağlantı olabileceğine dair geçen hafta çıkan iddialarla ilgili İsveç basınına açıklamalarda bulundu.

FİKRİN KİMDEN ÇIKTIĞINI ANLAMAK ZOR GÖRÜNÜYOR

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; 18 Ocak’ta, İsveç’te Syre adlı haber kuruluşu, aşırı sağ görüşlü Nyheter idag isimli bir internet sitesi sahibi olan ve aşırı sağ İsveç Demokratları’na ait televizyon kanalına düzenli programlar yapan Frick’in, Paludan’a eylemine izin başvurusu yapabilmesi için 320 İsveç kronu (30 dolar) ödediğini yazdı. Ancak Paludan ve Frick’le İsveç basınının yaptığı çok sayıdaki röportaja bakıldığında, Kuran yakma eyleminde kimin inisiyatif aldığı; fikrin kimden çıktığını anlamak zor görünüyor.

"PALUDAN'A PARAYI ÖDEDİĞİNİ KABUL EDİYOR"

Expressen isimli dergisine açıklamada bulunan Frick, Paludan’a izin başvurusu için ihtiyacı olan parayı ödediğini kabul ediyor. Buna gerekçe olarak da Paludan’ın Danimarka’da yaşadığını; oradan parayı gönderdiğinde zamanında ulaşamayacağını gösteriyor. Ancak ardından “Paludan’ı birey olarak desteklemediğini, bunun daha çok yardımsever olabilmek maksatlı bir hareket olduğunu” savunuyor.

İsveç Televizyonu’na verdiği mülakatta da Frick, “Bu olay özelinde konuşacak olursam, bu tarz aktivizmi destekliyorum. 300 kron çok düşük bir ücret, bu aktivizmin önünde durmamalıydı” dedi. Ödediği paranın gazeteci olarak güvenilirliğini olumsuz etkilemediğini, çünkü okuyucularını kandırmadığını “Ben zaten böyle çalışıyorum, bana baktığınızda ne görüyorsanız oyum” dedi. 

İNSİYATİF ALDIĞI İDDİALARINI REDDEDİYOR 

Kuran yakma eylemine dahil olduğu bilinen bir başka aşırı sağ görüşlü gazeteci de inisiyatif aldığı iddialarını reddediyor. Dagens Nyheter gazetesine konuşan gazeteci, “Bu konuda çok fazla konuşma ve tartışma oldu. Sanırım birinin arkadaşının fikriydi” dedi.

Paludan ise Aftonbladet dergisine verdiği röportajda “Eylemi gerçekleştirmesini kendisinden kimin istediğini hatırlamadığını” savunuyor“. Alternatif medyadan ve diğerlerinden muhtemelen 20 kişiyle irtibat halindeydim. Bana söylemeselerdi gelip bunu yapmazdım.” diyor.

RUSYA İLE BAĞLANTILI OLDUĞU İDDİALARINA YER VERİYOR 

İsveç medyası ise Kuran yakma eylemini, çoğunlukla İsveç’in NATO’ya üyelik sürecini olumsuz etkilediği bakış açısıyla ele aldı. İktidardaki muhafazakar partili Başbakan Ulf Kristerrson’ın ülkeyi aşırı sağ İsveç Demokratları ile işbirliği halinde yönettiğine ve Frick’in de İsveç Demokratları’yla bağlantılı olduğuna vurgu yapan İsveç basını, partinin kendisinin de Rusya’yla bağlantıları olduğu iddialarına yer veriyor. Şu an İsveç’te asıl tartışma, Kristersson’ın ülke yönetiminde nasıl İsveç Demokratları’na bağlı olduğu ve bunun yaratabileceği sorunlar üzerinden sürüyor.

RUSYA'YA YARAYAN BİR EYLEM 

İsveç Haber Ajansı TT’nin haberine göre, uzmanlar her ne kadar Kuran yakma eylemindeki Rusya etkisini gözardı etmese de “somut bir kanıt gösteremiyorlar”.

Lund Üniversitesi’nden Tony Ingesson da, “Olayda Rusya’nın bir etkisi olduğu konusunda şüphe duymak için elimizde sebeplerimiz var. Bu kadar akıllıca organize edilmiş ve sonuçları Rusya’ya yarayan bir eylem bunu düşündürmek için yeterli ancak bu süreci takip etmek çok zor çünkü süreç, olması beklendiği gibi şeffaf veya görünür değil.”

TT, İsveç Savunma Akademisi’nden Jorgen Holmlund’un sözlerine de haberinde yer veriyor:

“Rus yetkililerin böyle bir eylemi organize edecek kabiliyeti var mı? Kesinlikle var. Peki bunun arkasında onların olduğundan, destek ve ödemeyi aracılar yoluyla onların sağladığından emin olabilir miyiz? Hayır. Peki ilişkilerinde istedikleri şey bu mu? Kesinlikle evet.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!