İstilacı Balon balığı için yeni karar! 12,5 lira destek ödemesi Resmi Gazete'de yayımlandı

İstilacı olarak bilinen Balon balığı türlerinden 'lagocephalus sceleratus' avcılığı yapan balıkçılara, 200 bin adede kadar adet başına 12,5 lira, diğer türlerini avlayanlara da 1 milyon adede kadar adet başına 2,5 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Gündem 05.08.2022, 09:25 05.08.2022, 10:01
Abone ol
İstilacı Balon balığı için yeni karar! 12,5 lira destek ödemesi Resmi Gazete'de yayımlandı

İstilacı olarak da bilinen Balon balığı avcılığının desteklenmesi hakkındaki kararda değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

İSTİLACI BALON BALIĞININ POPÜLASYONLARININ DÜŞÜRÜLMESİ AMAÇLANIYOR

Kararla Türkiye kara sularında yayılım gösteren yabancı istilacı balon balıklarının popülasyonlarının ve stoka katılım oranlarının düşürülmesi, ülke balıkçılığının ve ekonomisinin uğrayacağı zararın azaltılması, sucul biyolojik çeşitliliğin ve stokların korunması, kaynakların sürdürülebilir ve rasyonel kullanılabilirliğinin sağlanması hedefleniyor.

BALON BALIĞI AVCILARINA DOĞRUDAN DESTEK ÖDEMESİ ARTTI

Bu kapsamda, geçerli ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemisi ile su ürünleri avcılık faaliyeti yapan ve istilacı balon balığı türlerini avlayan balıkçılara adet başına yapılacak doğrudan destekleme ödemesi yeniden belirlendi. Kararla, belirlenen adet sınırı düşürülürken adet başına yapılacak destek tutarı ise artırıldı.

ADET BAŞINA 12,5 LİRA DESTEKLEME ÖDEMESİ 

Buna göre, balon balığı türlerinden "lagocephalus sceleratus" avcılığı yapan balıkçılara 200 bin adede kadar (200 bin adet dahil) adet başına 12,5 lira destekleme ödemesi yapılacak. Diğer balon balığı türlerine ise 1 milyon adede kadar (1 milyon adet dahil) adet başına 2,5 lira ödenecek.

Karar, 1 Ocak 2022'den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!