banner2

İşte Yunan kafası! Mavi Vatan’a ‘aşırı jeostratejik saçmalık’ deyip ekledi: Türkiye toprak kazanacak

Kamuoyunun yakından tanıdığı 'Yunan Spiker' Ionnis Theodoratos, Türkiye'nin Mavi Vatan doktrinine 'aşırı jeostratejik saçmalık' sözleriyle saldırdı, Yunan ideallerini savunması için İsrail'den yardım dilendi.

Gündem 21.08.2022, 21:50
Abone ol
İşte Yunan kafası! Mavi Vatan’a ‘aşırı jeostratejik saçmalık’ deyip ekledi: Türkiye toprak kazanacak

'Yunan Spiker' sıfatıyla Türkiye'nin yakından tanıdığı Ionnis Theodoratos, Youtube platformundaki son açıklamalarıyla yine büyük ilgi çekti. Atina'nın Türkiye ile savaşta ABD ve Avrupa'ya aşırı güvenmemesi gerektiğini söyleyen Theodoratos, bir savaş durumunda Yunan ordusuna verilecek desteğin uydu ve istihbarat hizmetinden ibaret kalacağını dile getirdi. 

"Yanılsamaya kapılmayalım. Yalnız başımıza savaşacağız ve bize bir ölçüde yardımcı olabilecek tek güç elektronik harp yardımı olacaktır" ifadelerini kullanan Theodoratos, "Bize görüntü verecek uydular da bir seviyeye kadar yardımcı olabilir ama diğer tüm konularda yalnız olacağız" değerlendirmesinde bulundu. 

'Yeni Osmanlı' ve 'revizyonist' olarak nitelediği Türkiye'nin hem Balkanlar hem Akdeniz hem Afrika hem de Asya'da yeni hedefler peşinde koştuğunu kaydeden Yunan Spiker, Mavi Vatan doktrinini 'aşırı jeostratejik saçmalık' olarak nitelendirirken, önümüzdeki dönemde Türkiye'nin 'denizde ve karada' toprak kazanacağını düşündüğünü söyledi. 

'WOS' adlı Youtube kanalında Türkçe çevirisiyle yayınlanan yorumunda Yunan Spiker şöyle konuştu: 

NEO-OSMANLI GENİŞLEMESİ BAŞLAMAK ÜZERE

"Önümüzde revizyonist bir Türkiye var. Akdeniz'in Çin'i diyebiliriz. Mavi Vatan adını verdikleri aşırı jeostratejik saçmalık, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni yutacak olan bir bataklıktır. Ege'deki Mavi Vatan bataklığı... Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılı için 'ya kazanacağız ya kaybedeceğiz' demişti. Daha geniş bir Ortadoğu, Doğu Akdeniz, Ege, Balkanlar ve Kafkasya ile ilgili stratejik bir oyundan bahsediyor."

"Bu bölgeler Türkiye'nin stratejik ilgi alanlarıdır. Ankara, anlaşmalardaki statükoyu yıkmayı amaçlıyor. 1897'de Sultan Abdülhamid, talihsiz dediğimiz savaşta Yunan kuvvetlerini mağlup etmişti. Abdülhamid, Tayyip Erdoğan için çok önemli bir figür. Yaptığı açıklamalarla o kadar aşikâr bir hale geldi ki, Erdoğan 2022 yılını Osmanlı İmparatorluğu'nun genişleme döneminin başladığı yıl yapmak istiyor."

İSRAİL YUNANİSTAN'IN YANINDA OLMALI 

"Önemli coğrafi alanları kontrol eden güçlerin nükleer silahlara ve güçlü konvansiyonel kuvvetlere sahip olduğu zamanlarda yaşıyoruz. Etki alanları, hudutlar ve topraklar artık ihtilaflı. Çağımızın ve bölgemizdeki en tehlikeli meydan okuyuşlarından biri Neo-Osmanlı revizyonizmidir. Bu platformda yayın yapmaya başlayalı 6,5 yıl oldu. Hepimiz sonsuz barış içinde yaşamak istiyorduk ve sadece Yunanlılar değil, dünya nüfusunun büyük bir kısmı da böyle düşünüyordu. Ama artık yeni bir dönemin kapısı açıldı."

"Saldırmak için doğru zamanı bekliyorlar. Buna karşılık İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs'a daha da yaklaşmalıdır. İsrail hava ve donanma kapasitesinin önemli bir bölümünü sunmaya hazır olmalıdır. Kıbrıs, Doğu Akdeniz'in kontrolü konusunda çatışmanın merkez üssü olacaktır. Girit'in güneyinde ve doğusunda olacak her olay hem Kıbrıs'ı hem de İsrail'i doğrudan etkileyecektir. Tarihi kararların eşiğindeyiz. 'Ateş et' demeye hazır durumda kalmamız gerekiyor. Düşmanı beklemediği kadar sert vurmaya hazır olmalıyız. Yunan Helenizminin Küçük Asya'yı (Batı Anadolu), Doğu Trakya'yı, Pontus'u, Kapadokya'yı ve diğer bölgelerimizi kaybetmesine neden olan trajik hatalardan ders almalıyız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!