banner2

İşte Atatürk Havalimanı planı: Pistler ve binalar kalıyor, 132 bin 500 ağaç dikilecek

Atatürk Havalimanı yerleşkesinin bahçeye dönüştürülmesi için bir zamanlar hükümetle yarışa giren CHP'liler şimdi bu projeye karşı çıkıyor. Bakan Murat Kurum, dev Millet Bahçesi'ne ilişkin gerçek dışı iddialara cevap verdi.

Gündem 20.05.2022, 17:16
Abone ol
İşte Atatürk Havalimanı planı: Pistler ve binalar kalıyor, 132 bin 500 ağaç dikilecek

Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesi'ne çevrilmesi konusunda hükümeti 'kendisinden proje çalmakla' suçlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şimdi sözkonusu bölgenin ağaçlandırılmasına karşı çıkıyor. Milyar dolara mâl olmuş pistlerin tamamen ortadan kaldırılacağı, yerleşkedeki binaların yerlebir edileceği, ağaçlandırmanın gereksiz masrafa neden olacağı, yeni İstanbul Havalimanı'nın Katarlılara satılacağı, Atatürk Havalimanı'nın bu nedenle kullanılamaz hale getirileceği gibi türlü iddialar birbirini kovalıyor. 

Muhalefet kesimlerinin sıklıkta dile getirdiği bu iddiaları birkaç gündür yaptığı açıklamalarla yalanlayan ve proje hakkında net bilgiler veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaygarayı koparanları bir türlü teskin edemedi. Bu nedenle kurum, Atatürk Havalimanı'nda yapılacaklara ilişkin bir beyanat daha verdi. Kurum'un verdiği bilgilere göre Atatürk Havalimanı'nda önümüzdeki dönemde şunlar olacak:

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA NELER YAPILACAK?

  • Doğu batı pisti olduğu gibi kalacak. Kuzey güney pistinde kullanılabilir olan kısımlar muhafaza edilecek. 
  • Kuzey güney pistinden çoğunlukla yürüme yolları, bisiklet yolu olarak istifade edilecek. 
  • Atatürk Havalimanı'ndaki binalar yıkılmayacak, aynı şekilde kalıyor. Binalar robotik atölyesi, gençlik merkezi ve müze, sergi salonu olarak kullanılacak. 
  • 132 bin 500 ağaç dikilecek. Çiçek ve çalı türevi bitkiler dışında insanların altında gölgelenebileceği büyük ağaçlar da dikilecek. 
  • Millet Bahçesi aynı zamanda bir yaşam alanı olarak tasarlandı. İçerisinde pek çok sosyal etkinlik ve spor faaliyetine yer verilecek. 
  • Millet Bahçesi aynı zamanda afet toplanma bölgesi olarak da hizmet verecek. 
  • Havaalanı pisti hem acil inişler hem de sivil uçuşlar için kullanılmaya devam edecek. 
  • Pandemi hastanesine gelen ambulans uçaklar da o pistlere inecek. 
  • Hangar binaları da yıkılmayacak. Havacılık müzeleri haline getirilecek. 

CENTRAL PARK'IN 4 KATI BÜYÜKLÜKTE

Bakan Murat Kurum, "Beton altyapısını gerektiren ne varsa pistlerin olduğu alanlara koymaya gayret gösteriyoruz" diyor. 

Millet Bahçesi ile oluşturulacak yeşil alan, New York'taki ünlü Central Park'ın 4 katı büyüklüğünde. 

KATARLILARIN KANAL İSTANBUL'DAKİ PAYI

İstanbul Havalimanı'na Katarlıların alacağı iddialarını da yalanlayan Murat Kurum, bunu dile getirenlerin Kanal İstanbul çevresini Katarlıların satın aldığı iftirasını da ortaya attıklarını hatırlatarak, Kanal İstanbul proje alanı çevresinde Katarlılara ait toprak miktarını da şöyle açıkladı:

"Kanal İstanbul'da da bütün alanı Katarlılar aldı dediler. Katarlıların aldığı 157 bin metrekare bir alan. 330 milyon metrekare rezerv alandan tüm yabancıların aldığı mülklerin oranı yüzde sıfır nokta sıfır, sıfır 35. Katarlıların ise 0.00045. Yani yok denecek kadar az."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!