banner2

İstanbul’da depreme dayanıksız olan 93 okulun tahliyesine başlandı!

Valiliğin aldığı kararın ardından İstanbul’da depreme dayanıksız olan 93 okulun tahliyesine bu sabah başlandı. Bin 700 öğrenci başka okullara nakledildi.

Gündem 20.02.2023, 11:35 20.02.2023, 13:51
Abone ol
İstanbul’da depreme dayanıksız olan 93 okulun tahliyesine başlandı!

Kahramanmaraş merkezli çifte depremin üzerinden 15 gün geçti. Toplamda 11 ili birden etkileyen ve 41 bini aşan can kaybının yaşandığı büyük felaketin ardından depremin izleri silinmeye çalışılıyor. Olası İstanbul depremi için de önlemler alınmaya başlandı ve İstanbul Valiliği, riskli olduğu belirtilen 93 okul hakkında, tahliye kararı verildi. 

TAHLİYELER BAŞLADI BİN 700 ÖĞRENCİ BAŞKA OKULLARA NAKLEDİLDİ

Bu sabah itibarıyla 93 okul ve eğitim kurumundaki öğrenciler güvenli okullara nakledilmeye başlandı. Küçükçekmece Kanarya Ortaokulu da bunlardan biri oldu. Bin 700 öğrenci başka okullara nakledildi.

''OTOBÜSLERİN OLMASI DAHA İYİ OLURDU''

Veli Cemal Danışman, "Sabah çok yoğun bir kalabalık vardı veliler ve öğrenciler iç içe bir durumdaydı, öğrencilerin bir tarafa alınması velilerin başka bir tarafa alınması gerekiyordu. Servisler de çok küçük büyük otobüslerin olması daha iyi olurdu, okul uzak olduğu için gidip gelmesi zor." ifadelerini kullandı.

DUYURU İÇİN KAPILAR AÇILDI

Öte yandan hakkında tahliye kararı bulunan Sultangazi’deki 75. Yıl İlköğretim okulu bugün eğitim ve öğretime devam etti. Okul yönetimi karardan haberdar olmayan veli ile öğrencilere duyuru yapabilmek için sabah kapılarını açtı.

Velilerden Şemsettin Candemir, şu ifadeleri kullandı;

"Bize öğretmeni mesaj gönderdi. Okul depreme dayanıklı değilmiş. İnşallah daha iyisini ve daha sağlıklısını yaparlar. Bizim taşınacağımız okul da mahalledeki en yakın okul, umarım daha iyi olur"

''TAŞINACAĞIMI DUYUNCA ÜZÜLDÜM''

Öğrenci Taha Candemir, "Cebeci Sultan Çiftliği İlkokuluna gideceğim. Taşınacağımı duyunca üzüldüm" dedi.

''3 TANE ELEMANIMLA MAĞDURUM''

Okulda 20 yıldır kantin işlettiğini belirten Ali Baki ise, "Şu an 3 tane elemanımla birlikte mağdur durumdayım. Benim için çözüm üretilmesini yetkililerden talep ediyorum. Bir anda okulun kapanmasıyla bütün hayatımız alt üst oldu. Cuma akşamı haber aldım. Bugün okul açılacak diye bütün hazırlıklarımı yaptım okula geldik yarın itibariyle iş yapamayacağımızı, okulumuzun kapanacağını öğrendik." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!