banner2

İstanbul'da pazar gününe dikkat! Meteoroloji'den 23 ile turuncu, 4 ile sarı uyarı

Meteoroloji'den 27 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapıldı. İstanbul'da ise daha etkili kar yağışının görüleceği gün belli oldu. İşte kar yağışı beklenen iller...

Gündem 02.02.2023, 07:53 02.02.2023, 08:13
Abone ol
İstanbul'da pazar gününe dikkat! Meteoroloji'den 23 ile turuncu, 4 ile sarı uyarı

Türkiye, aylardır yağışsız günler geçiriyordu. Hasret sona erdi ve sonunda beklenen oldu. Şiddetli yağmur ve kar yağışı, yurt genelinde etkili olmaya başladı. Başta İstanbul'da olmak üzere birçok ilde sıcaklıklar düşmeye başladı ve kar yağışı etkisini artırdı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava durumu raporunda bugün beklenen yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle 4 kente sarı, 23 kente ise turuncu kodlu uyarıda bulundu. 

27 İL İÇİN SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun,  Hakkari, Kars, Malatya, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon, Tunceli, Van, Bayburt, Batman, Şırnak ve Ardahan için turuncu kodlu uyarı yapıldı. Gümüşhane, Mersin, Adana ve Antalya illeri için ise sarı kodlu uyarı yapıldı. 

BUGÜN HAVA NASIL?

Yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve Kıyı Ege, Batı Karadeniz(Sinop hariç), Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri (Gaziantep ve Kilis hariç) ile Eskişehir ve Ordu çevreleri, Ankara'nın güney kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Karadeniz'in yüksek kesimleri, Doğu Anadolu (Malatya, Van ve Iğdır hariç) ve Güneydoğu Anadolu'nun yüksek kesimlerinin kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olmak üzere, kıyılar ile Marmara ve Güneydoğu Anadolu'da yağmur, yağış alan diğer yerlerde karlakarışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Mevsim normallerinin 2-4 derece altında seyretmesi bekleniyor.

HANGİ İLLERDE KAR YAĞACAK?

Meteoroloji'nin raporuna göre bugün Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Mersin, Kars, Malatya, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Trabzon, Tunceli, Van, Bayburt, Batman, Şırnak ve Ardahan'da yoğun kar yağacak.

İSTANBUL PAZAR GÜNÜ ÇOK SOĞUK OLACAK

NTV'nin haberine göre; İstanbul'da yağışın yağmurdan kara dönmesi tamamen rüzgara göre oluyor. Cuma günü öğle saatlerinde bir sağanak geçişi olacak. Ancak kısa süre yükseklerde kara dönme ihtimali var cuma günü de. Cumartesi gündüz saatlerinde yağmur var çünkü lodos yönlü rüzgar. Sonra akşam ve gece saatlerinde doğru hava hızla soğuyacağı için cumartesi akşam saatlerinden itibaren yağış yer yer bazı ilçelerde kara dönmeye başlayacak. Pazar günü hava çok soğuk. Sıcaklıklar 0 derecenin altında hissedilecek. O yüzden kentin genelini kaplayacak kar yağışını pazar günü bekliyoruz. Pazartesi de böyle kısım kısım devam edecek gibi gözüküyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!