banner2

İstanbul'da düşüş devam ediyor! Kuraklık çok yakın: Baraj doluluk oranları son yılların dibinde

İstanbul'da, kurak geçen yaz aylarının ardından son günlerde yaşanan yerel yağışlara rağmen, barajlardaki su seviyeleri hala düşüş eğilimini sürdürüyor. Terkos barajı ise kurumak üzere. İşte güncel İstanbul baraj doluluk oranları...

Gündem 05.09.2023, 13:14 05.09.2023, 16:32
Abone ol
İstanbul'da düşüş devam ediyor! Kuraklık çok yakın: Baraj doluluk oranları son yılların dibinde

İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan barajlardaki doluluk oranları sürekli olarak azalmaya devam ediyor. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, ortalama doluluk oranı yüzde 27.88 olarak kaydedildi. Bu, 2014 yılından bu yana ölçülen en düşük doluluk oranı olarak kayıtlara geçti. Özellikle kuraklıktan en fazla etkilenen barajlardan biri olan Terkos'ta, doluluk oranı sadece 13.83'e kadar geriledi. Bu durumun etkisiyle bazı bölgelerde baraj göllerinin su seviyeleri yaklaşık olarak 100 metre kadar düştü ve kıyıda bağlı teknelerin birçoğu karaya oturdu.

İSTANBUL'DA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

İstanbul'da, yaz aylarında yaşanan kuraklık sonrası, son günlerde yerel yağışlara rağmen barajlardaki su seviyesi düşmeye devam ediyor. Son 14 günde ortalama doluluk oranı yüzde 31.57'den yüzde 27.88'e geriledi. Bu değer, 2023 yılı içinde ölçülen en düşük doluluk oranı olarak kayıtlara geçti. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından sağlanan istatistiklere göre, bu değerin 2014 yılından bu yana en düşük değer olduğu vurgulandı. 2014 yılında yaşanan kuraklık döneminde doluluk oranı yüzde 15.15 olarak kaydedilmiş, ardından artış göstermişti. Geçen yıl ise aynı dönemde doluluk oranı yüzde 56.88 olarak ölçülmüştü.

TERKOS BARAJI KURUMAK ÜZERE

Terkos Barajı, İstanbul'da kuraklık nedeniyle en fazla etkilenen barajlardan biri oldu. 2014 yılında yaşanan kuraklık döneminde dahi yüzde 37.12 olarak kaydedilen doluluk oranı, bugün itibariyle sadece 13.83'e geriledi. Bu büyük düşüş, baraj gölünün bazı bölgelerinde suların yaklaşık olarak 100 metre geri çekilmesine ve diğer bölgelerin tamamen kurumasına yol açtı. Eskiden kıyıya bağlı olan tekneler, su seviyesinin düşmesiyle beraber çamur ve balçık içinde karaya oturdu. Birkaç tekne ise sahipleri tarafından barajın hala su bulunan orta bölgelerine taşındı. Geçen yıl Terkos Barajı'nda ölçülen doluluk oranı yüzde 56.7 olarak kayıtlara geçmişti.

BARAJ DOLULUK ORANLARI SON YILLARIN DİBİNDE

İstanbul'un su kaynaklarına ilişkin İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, şehirdeki 7 barajın 3'ünde doluluk oranı yüzde 10'un altına düştü. Diğer 4 barajda ise doluluk oranı yüzde 20'nin altında kaldı. İstanbul'un en dolu barajı yüzde 59.96'lık doluluk oranıyla Ömerli Barajı oldu. Ancak en düşük doluluk oranına sahip baraj yüzde 4.11 doluluk oranıyla kuruma tehlikesi yaşayan Papuçdere Barajı oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!