banner2

İstanbul'da 2 baraj alarm veriyor! Neredeyse hiç su kalmadı

İstanbul'un Trakya'dan su ihtiyacını önemli oranda karşılayan Kazandere ve Pabuçdere ile Istrancalar barajlarındaki doluluk oranları, her geçen gün azalıyor. Kazandere'nin doluluk oranı yüzde 4,74'e, Pabuçdere'nin yüzde 4,77'ye, Istrancalar'ın ise yüzde 37, 07'ye düştü.

Gündem 11.01.2023, 11:32 11.01.2023, 13:01
Abone ol

Kazandere'nin doluluk oranı yüzde 4,74'e, Pabuçdere'nin yüzde 4,77'ye, Istrancalar'ın ise yüzde 37,07'ye düştü. Pubuçdere ve Kazandere barajları, kuruma noktasına geldi.

'TÜRKİYE'DE ÇOK CİDDİ BİR KURAKLIK VAR'

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta, son verilere bakıldığında Trakya başta olmak üzere Türkiye'de çok ciddi kuraklık olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Orta, şu bilgileri paylaştı: 

Hem meteorolojik kuraklık hem de tarımsal kuraklık var; an itibarıyla Trakya'da da bu sıkıntı devam ediyor. Yer altı suyu sıkıntılı. Neden sıkıntılı? Barajlardaki ve göletlerdeki su seviyeleri azaldıkça su kullanıcıları mevcut olan kuyularını, yer altı sularını kullanıyor. Dolayısıyla buradan kullanım günden güne artıyor.

Beslenme doğrultusundaki kullanıma hiçbir zaman 'hayır' demedik. 5 birim yer altı suyu beslenmesi varsa 5 birim kullanılsın fakat 5 birim beslenmeye yılda 10-15 birim çekerseniz bu, su seviyenizin sürekli olarak düşmesini sağlıyor. 600 metrelik Ergene aküferinin şu anda 400 metresini kullanmış durumdayız.

4'te 3'ünü kullanmış durumdayız çünkü neden? Bizim Ergene-Meriç aküferinde 0,4 milyar metreküp beslenmemiz vardır. Tahminen hesaplarımıza göre, şu anda yıllık çekimimiz bizim 1 milyar metre küpün üzerinde. Dolayısıyla 0,4 besliyoruz, 1 milyar çekiyoruz. 2 katından fazlasını çekiyoruz. Dolayısıyla seviye, her geçen gün düşmeye devam ediyor.

BUGÜNE KADAR 2-3 KERE CİDDİ KURAKLIK GÖRÜLDÜ 

Barajların bulunduğu Aksicim köyünde yaşayan Hüseyin Duran (34), barajın yapılmasından bugüne 2 veya 3 kez böyle ciddi kuraklık gördüğünü söyledi.

Duran, şunları ifade etti: "1996 yılında İSKİ, bizim tarlalarımızı istimlak etti ve baraj oldu. Olduğundan beri ikinci veya üçüncü seferdir böyle görüyoruz fakat bu zamanlarda hiç olmazsa belirli kesimlerde su olurdu. Şu anda hiç yok. Bu son zamanların en kötü dönemlerini yaşıyoruz."

"Hayvancılık da yapıyorum, bir traktör firmasında çalışıyorum. Şu anki konumumuz çok acı. Çok üzülüyorum. Buradan İstanbul'a su pompalanıyor. Yapacak hiçbir şeyimiz yok, sadece dua ediyoruz. Ne yapacağız, biz de bilmiyoruz. Burada balık tutuyorduk ama şu anda tutacak hiçbir şeyimiz yok." 

BARAJ DOLULUK ORANLARI DÜŞTÜ 

İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan barajların genel doluluk oranı ise yüzde 31,56 oldu. Barajların doluluk oranları şöyle:

  • -Ömerli: 35,43
  • -Darlık: 28,39
  • -Elmalı: 29,8
  • -Terkos: 37,73
  • -Alibey: 17,61
  • -Büyükçekmece: 34,48
  • -Sazlıdere: 37,1
  • -Istrancalar: 37,07
  • -Kazandere: 4,74
  • -Pabuçdere: 4,77 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!