banner2

İstanbul'a yılın ilk karı düştü! Uzmanlar uyardı: Bütün şehri etkisi altına alacak

Türkiye'de kış mevsiminin kurak geçmesi 85 milyon vatandaşı gündemine girmişken susuzluk endişeleri devam ediyor. Diğer yandan Türkiye'nin batısı yoğun kar yağışının etkisine girecek. İstanbul'a ilk kar ise Çatalca'da görülürken uzmanlar tüm şehri etkisi altına alacak kar için kesin tarih verdi.

Gündem 25.01.2023, 18:10 25.01.2023, 18:43
Abone ol
İstanbul'a yılın ilk karı düştü! Uzmanlar uyardı: Bütün şehri etkisi altına alacak

Türkiye'de son günlerin en önemli konularından biri kar yağışları oldu. Kar ne zaman yağacak sorusu ülke gündemini etkisi altına almışken kar yağışlarının da aynı şekilde ülkeyi ne zaman etkisi altına alacağı merak ediliyor. 

'ÇOK GÜZEL GELİŞMELER VAR' 

Diğer yandan Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, adeta iple çekilen kar yağışıyla ilgili "Çok güzel gelişmeler var" diyererek açıklamalarda bulundu. İstanbul ve Marmara genelinde her saat havanın soğuyacağına dikkat çeken Ökten, 'Müjdelerimi bekleyin' diye konuştu. 

Marmara ve Karadeniz bölgelerine sağanak yağış geliyor. Açıklama Meteoroloji'den geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Karadeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova çevreleri ile Kırklareli’nin kıyı, Balıkesir’in kuzey kesimlerinin hafif olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

'GEÇEN SENE İKİ MODEL BİLDİ'

Öte yandan Kerem Ökten'in sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşım kar yağışı bekleyen vatandaşlarda merak uyandırdı. Dün yaptığı açıklamada "Kanada ve İngiliz modeli çok iyi" diyen Ökten, "Diğer modelleri de yanına çekebilecek mi? Geçen sene bu iki model bildi" ifadelerini kullanarak heyecanla takip edeceğini belirtti.

Bu gece Balkanlara kar, yarın ise Kıyı Ege ve İstanbul dahil olmak üzere Marmara bölgesine sağanak yağmur geleceğini ifade eden Ökten, paylaşımına "Daha sonra İç Ege, Göller yöresi ve İç Anadolu'ya kar getirecek. Doğu'da yoğun kar yağışları bekleniyor" açıklamasıyla devam etti.

'MÜJDELERİMİ BEKLEYİN' 

Bir sonraki paylaşımında "İstanbul ve Marmara bölgesinde hava her geçen saat daha da soğuyacak. Özellikle sabahleyin sıkı giyinmelisiniz. Cuma günü sağanak yağışlar geliyor" diyen Ökten'in son açıklaması şu şekilde:

Kar ile ilgili İstanbul dahil olmak üzere çok güzel gelişmeler var. Müjdelerimi bekleyin...

İSTANBUL'A ÖNCE SAĞANAK GELECEK 

NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan ise yarın akşam Ege üzerinden yağışların giriş yapacağını belirtip "Yarın gece çok şiddetli yağış var, sel yapabilir. İstanbul cuma, cumartesi, pazar günleri yağmurlu" dedi.

4 ŞUBAT'TA İSTANBUL'A KAR GELECEK 

Çalışkan, İstanbul'da kar yağışı için net tarih de verirken şunları söyledi:

4 Şubat İstanbul ve Batı bölgeleri için kar gelme ihtimali var. Tamamıyla gelmeyebilir de ama genel böyle bir ihtimal var.

İLK KAR ÇATALCA'YA DÜŞTÜ 

Öte yandan bugün İstanbul'un Çatalca ilçesinde hava sıcaklığının düşmesinin de etkisiyle kar yağışıyla beyaz örtü oluştuğu görüldü.

Hava Forum'un sosyal medya hesabından paylaşılan görüntüye "Sıcaklığın 1 dereceye kadar düştüğü İstanbul, Çatalca'da mevsimin ilk kar yağışı araba ve çatıların üzerinde ince beyaz örtü oluşturdu" ifadeleri not düşüldü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!