Yandex Metrica

Sitede Ara

İspanya, Türkiye ile imzaları atmak için dakika sayıyor: Zirve çok başarılı geçecek

İspanya, Türkiye ile imzaları atmak için dakika sayıyor: Zirve çok başarılı geçecek

İspanya hükümeti, Türkiye ile yarın 8. hükümetler arası zirvenin çok başarılı geçeceğini düşünüyor. Başbakanlık kaynakları, 13 ikili anlaşmanın imzalanacağı zirve için, 'Ekonomik ilişkilerin en üst düzeye' çıkacağını öngörüyor.  

Gündem

12.06.2024, 20:07

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak zirvede 13 ikili anlaşmaya imza atılacak. 8. Hükümetler arası zirve kapsamında ikili ilişkilerin 'Çok başarılı geçmesi' bekleniyor.

İspanya Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İspanya Başbakanı Sanchez arasında yapılacak zirvenin gerek siyası, diplomatik ve ekonomik ilişkilerin Türkiye ve İspanya arasındaki bağları en üst düzeye çıkaracağına vurgu yapılıyor.

15 Temmuz destanı Londra sokaklarında! LED ekranlı araçlar şehri dolaştı 15 Temmuz destanı Londra sokaklarında! LED ekranlı araçlar şehri dolaştı Haberi Görüntüle

'ÇOK BAŞARILI ZİRVE OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ'

İki ülkenin "çok önemli ve sağlam ikili ilişkilere sahip olduğunu, Türkiye ve AB'nin pozitif gündemli ajandasını devam ettirdiğini" ifade eden Başbakanlık kaynakları, şu açıklamaları gerçekleştirdi:

"İspanya, bu tip üst düzey hükümetler arası zirveyi sınırlı sayıda ülkeyle yapıyor ve Türkiye de bunlardan biri. Zirve için Türkiye'den 6, İspanya'dan da 8 bakan katılacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 150'den fazla iş insanı eşlik edecek. İspanya bu kadar geniş kapsamlı ikili zirveye çok uzun zaman sonra ilk defa şahit olacak. Çok başarılı bir zirve geçmesini bekliyoruz."

MSB duyurdu: 4'ü terör örgütü üyesi 6 kişi hudutlarda kıskıvrak yakalandı! MSB duyurdu: 4'ü terör örgütü üyesi 6 kişi hudutlarda kıskıvrak... Haberi Görüntüle

'TÜRKİYE, BÖLGEDE STRATEJİK BİR AKTÖR'

"Türkiye bölgesinde stratejik bir aktör, Ukrayna-Rusya Savaşı ile İsrail'in Gazze'deki saldırılarının durdurulması için çok yoğun bir diplomasi yürütüyor." diyen kaynaklar, "İspanya'nın Filistin devletini tanıması, Türkiye ve diğer bölge ülkelerde çok büyük değer gördü. Bu yüzden bölgesel ve uluslararası işbirliklerine çok büyük önem veriyoruz."

Zirve sonrasında bakanlıklar ve devlet kurumları arasında 13 ikili anlaşmanın imzalanacağı açıklanırken bunlarda 4'ünün ticari, 2'sinin enerji ve çevre, 2'sinin bilimsel işbirliği, geri kalanlarının da iş, kültür, spor, deniz taşımacılığı ve sosyal hizmetlerle ilgili olacağı iddia edildi.

Türkiye ve İspanya arasında 2021 yılında yapılan son zirvede 'Kapsamlı ortaklık' kararı alınmıştı. Bu kararın, ''Sürdürülebilir kılan ve derinleştiren ortak açıklama yapılacağına" işaret eden Başbakanlık kaynakları, "hem siyasi hem ekonomik alanda somut sonuçların alınacağının" altını çizdi.

19 Temmuz THY bilet parası iade edilecek mi? THY biletini iptal ettiremeyen para iadesi alacak mı? 19 Temmuz THY bilet parası iade edilecek mi? THY biletini... Haberi Görüntüle

TİCARET HACMİ GENİŞLİYOR

Zirveyle bağlantılı olarak yapılacak iş forumuyla birlikte iki ülke arasındaki ilişkilerin perçinleneceği ve yeni kapılar açılacağı belirtildi.

Kaynaklar, "BBVA'nın genel merkezinde yapılacak iş forumuna Türkiye'den 150 kadar şirketin temsilcisi katılıyor. Bu inanılmaz bir sayı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Sanchez'in açılış konuşmasını yapacağı forumda çok farklı sektörlerde ikili ve ortak görüşmeler yapılacak. Ayrıca savunma ve güvenlik sanayisi ile ilgili özel bir ayrı toplantı yapılacak." ifadelerini kullandı.

Mevcut ikili ticaret hacminin 18 milyar avro olduğu, 2021 yılında 20 milyar avroluk hedefe çok yaklaşıldığını belirten İspanyol yetkililer, ''Burada ikili ticaret hacmi için yeni hedef 25 milyar avroya çıkarılacak. Her iki ülke de ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmek için halen çok büyük kapasite olduğunun farkında. Kısa ve orta vadede somut sonuçların çıkacağı bir forum olacağına güvenimiz tam." dedi.

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading