İranlı suikastçıdan kritik soru: Otelde vursak çok ses çıkar mı?

Tahran'daki suikastlere cevap olarak İstanbul'daki İsrail vatandaşlarını öldürmek isteyen İran, yolladığı ajanların MİT tarafından yakalanmasıyla bu amacına ulaşamadı. Son yılların en çarpıcı ajan operasyonuna ilişkin dosyada nefes kesen ayrıntılar var.

Gündem 01.07.2022, 11:24
İranlı suikastçıdan kritik soru: Otelde vursak çok ses çıkar mı?

Türkiye'deki İsrailli turistlere suikast hazırlığında bulunan İranlı ajanlar geçtiğimiz günlerde Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) başarılı takibi sonucu yakalanmıştı. MİT ve Emniyet birimlerinin ortak operasyonuyla gözaltına alınan İranlı ajanların planladıkları suikastlere ilişkin çarpıcı detaylar ortaya çıktı. 

Yeni Şafak'tan Şahin Şen'in haberine göre, İran Devrim Muhafızları mensuplarına yönelik suikastlerden sonra Türkiye'deki İsraillileri öldürmek için harekete geçen Tahran, bir ajan grubunu İstanbul'a yolladı. İranlı ajanların İsrail vatandaşlarını hedef alacağı bilgisini edinen MİT, teyakkuza geçerek turistlerin kaldığı otelleri yakın takibe aldı. 

AJANLARDAN BİRİ YAKALANINCA... 

İranlı ajanlardan biri, İsrailli turisti öldürmek için harekete geçmeye hazırlanırken kaldığı otelde yakalandı. Sorgulanan ajan, İran’dan gönderilen 9 kişilik bir suikast timinin 3 İsrailli kadını öldürmek için otelde keşif yapacağını söyledi. Ajanın tüm detayları vermesinin ardından polis ekipleri otel çevresinde tertibat alarak ajanların otele gelmesini bekledi. 17 Haziran saat 11.40’ta otele gelen İranlı ajanlardan biri otel içerisinde 3 İsrailli kadının kaldığı odanın çevresinde keşif yaptı. Telefonla resim çekti. 

Ajanı takip eden polis ekipleri aynı gün saat 17.50’de baskın düzenlediği bir otelde 2 İranlı ajanı yakaladı. Otelde Baretta marka 2 silah, 2 susturucu ve silaha takılan 2 lazer işaretleyici ele geçirildi. 19 Haziran günü yapılan ve kayıt dışı olarak çalışan otellerin birinde 3 İranlı ajan daha yakalandı. MİT ve polis ekipleri 28 Haziran günü Avcılar’da bir ajanı daha gözaltına aldı. 

SORGUDA HER ŞEYİ İTİRAF ETTİLER

Suikast timindeki 6 İranlı ajanın 3’ü sorgularında suikast emrinin İran istihbaratı tarafından verildiğini söyledi. İranlı ajanların 2 ay önce resmi yollardan Türkiye’ye giriş yaptığı, 2’sinin pasaportunun sahte olduğu belirlendi. Suikastı otelde keşif yapan İranlı ajanın yapacağı öğrenilirken, ajanın suikast için İran’daki yüklü miktarda para alacağı da tespit edildi. İran istihbaratı ile direk bağlantısı olmayan ajanların İranlı ünlü bir mafya lideri adına çalıştığı belirlendi. Suikastı yapacak olan ajanın WhatsApp üzerinden görüştüğü İran’daki mafya liderinden talimatlar aldığı da tespit edildi.

Suikastı itiraf eden ajanlar, İran’daki mafya liderinden suikastın hafta sonu yapılması talimatının geldiğini ve 18 ya da 19 Haziran günü suikastı yapmayı planladıklarını itiraf ettiler. Banka hesap hareketleri incelenen suikast timine çok miktarda para gönderildiği tespit edildi. Suikastı yapacak olan ajanın mafya liderinin bir numaralı tetikçisi olduğu, 2 ay içerisinde 4 defa İran’a giderek mafya lideri ile görüşme yaptığı ve keşif görüntülerini mafya liderine gönderdiği tespit edildi. 

KEŞİFTEN SONRA MAFYA LİDERİNİ ARADI

MİT ve polis ekiplerinin yaptığı çalışmada suikastı yapacak İranlı ajanın oteldeki keşiften 4 gün önce İran’a gidip geldiği ve burada İran istihbaratının suikast emrini verdiği İranlı mafya lideri ile görüştüğü ortaya çıktı. Ajanın keşif yaptıktan sonra da aradığı mafya lideri ile ne konuştuğu da tespit edildi. 

Keşif yapan İranlı ajanın "Otelin içinde vurursak çok ses çıkar mı? İşi yapmak için silah iyi değil mi? Ses ne kadar çıkıyor?" diye sorduğu, mafya liderinin ise "Çok az, patlayan balon kadar ses çıkarır. Patlayan sigaralar gibi ses çıkar. Hatta ondan daha az ses çıkarır, o konuda merak etmeyin. Sıkıntı olmaz" diye cevap verdiği de tespit edildi. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!