İranlı suikast timinin İstanbul'daki keşif görüntüleri ortaya çıktı

İstanbul'da, İsrail vatandaşlarına yönelik suikast hazırlığında olduğu tespit edilen İranlı tetikçilerin keşif görüntüleri ortaya çıktı. Kaçış hazırlığında yakalanan tetikçilerden İranlı Jamal Ghadakchı’nın suikast karşılığında 35 bin dolar alacağı öğrenildi.

Gündem 02.08.2022, 16:51
İranlı suikast timinin İstanbul'daki keşif görüntüleri ortaya çıktı

İran istihbaratının İsrailli turistlere yapacağı suikastın organizatörü ile tetikçi ve keşif yapan ajana ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Önce İran deniz kuvvetlerinde bir dönem asker olan Jamal G. ve Majid N. Beyoğlu'nda İsrailli turistlerin kaldığı otelleri tek tek araştırmaya başladı. Ardından diğer şüpheliler sahte pasaportlar kullanarak Türkiye'ye girdi.

KEŞİF İÇİN MOTOSİKLET ALMIŞLAR

İranlı tetikçiler, Beyoğlu, Fatih ve Beylikdüzü'nde otel ve günlük kiralık evlerde kaldı. İranlı suikastçılar keşif için motosiklet de aldı. Şüpheliler bunda da yakalanmamak için hayli hassas davrandı. Motosiklet için pazarlık yapan da gidip alan da keşif yapmak için kullanan da farklı isimlerdi. İsrailli turistler İranlı suikast timi tarafından tek tek takip edildi. Suikast timi İsrailli turistlerin fotoğraf ve videoları çekti.

BİRBİRLERİNE VİDEO YOLLADILAR

Suikastçılar, susturucu takılı silahlarla kaldıkları otel odaları ya da günlük kiralık dairelerde atış talimleri yaptı. Bu anların videolarını da birbirlerine gönderdi.

İKİ EL DENEME ATIŞI YAPILDI

Şüpheliler daha sonra Beyoğlu'nda buluştu. Silah Majid N. tarafından Jamal G.'ye verildi. Jamal G. İsrailli hedeflerinin bulunduğu otel odasına yakın bir oda kiraladı. Sahte pasaportla kiralanan oda da susturucu takılı tabanca ile iki el deneme atışı bile yaptı.

AYRI AYRI YÜRÜDÜLER

İranlı suikast timi dikkat çekmemek için tüm keşiflerde ayrı ayrı yürüdü. 

 

4 ŞÜPHELİ TUTUKLANDI

Hatırlanacağı gibi İstanbul'da 10 kişilik suikast timi yapılan operasyonlarla yakalanmıştı.  Soruşturma kapsamında, 17 Haziran 2022'de emniyet müdürlüğünce düzenlenen operasyonlarda İran uyruklu Majid Nazire, Alireza Shaboeıdodkanı, Seyedmahmoud Hosseını, Hassan Hashemkhanı, Maryam Mohammadı yakalanmıştı. 29 Haziran'da adliyeye sevk edilen şüphelilerden Maryam Mohammadı yurt dışına çıkışı yasağı konularak serbest bırakılırken, diğer 4 şüphelinin tutuklanmasına karar verilmişti. 

İŞTE OPERASYONDA ELE GEÇİRİLENLER

Operasyonda 3 adet 7,65 mm çapında tabanca, 2 tabancıya takılı siyah renkli lazer, 3 adet susturucu, çok sayıda 7.65 çapında fişeğe ele geçirilerek el konuldu.

SUİKAST BAŞI 35 BİN DOLAR

Kaçış hazırlığında yakalanan tetikçilerden İranlı Jamal Ghadakchı’nın suikast karşılığında 35 bin dolar alacağı öğrenildi. İran'dan gelen talimatın ardından suikast timinin 1 milyar İran parasına yaklaşık 35 bin dolara İsrailli turistleri 101 numaralı otel odasında infaz edeceği belirlendi. İnfaz timinin başındaki Jamal Ghadakchı itirafçı olurken keşif yapan ve infazı gerçekleştirecek casus tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!