banner2

İran sınırına inşa edilen güvenlik duvarı ilerliyor: 96 kilometrelik kısım tamamlandı

295 kilometrelik Van-İran sınırında inşa edilen güvenlik duvarının 96 kilometresi tamamlandı.

Gündem 26.05.2023, 19:10
Abone ol
İran sınırına inşa edilen güvenlik duvarı ilerliyor: 96 kilometrelik kısım tamamlandı

295 kilometrelik Van-İran sınırı düzensiz göçmenlerin en fazla tercih ettiği bölgelerden birisi. Düzensiz göçün ve insan kaçakçılığının önlenebilmesi için Van-İran sınırında hem güvenlik önlemleri üst düzeyde tutuluyor hem de yasa dışı geçişleri önleyici çalışmalar yürütülüyor.

YASA DIŞI FAALİYETLERE ANINDA MÜDAHALE EDİLİYOR

Bu çerçevede harekete duyarlı sensörler, termal kameralar, gece görüşlü dürbünler, optik kuleler ve güvenlik duvarıyla kontrol altında tutulan sınır hattında, güvenlik güçleri de insansız hava araçları ve teknolojinin tüm imkanlarını kullanarak tespit ettikleri yasa dışı faaliyetlere anında müdahale ediyor.

Güvenlik güçleri sınırda, kırsal bölgelerde, kent ve ilçe merkezlerinde gece gündüz demeden bir yandan düzensiz göçmenlerin sınırdan yasa dışı geçişlerini engellemeye çalışıyor, diğer yandan da sınır hattında ve kent içinde yakaladıkları göçmenleri İl Göç İdaresi Müdürlüğüne götürüyor.

GÜVENLİK DUVARI İNŞA EDİLİYOR

Ülkelerini terk ederek Türkiye'ye kaçan, buradan da Avrupa ülkelerine gitmek isteyen düzensiz göçmenlerin sınırdan yasa dışı geçişlerini engellemek için Van-İran arasındaki 295 kilometrelik sınırın 96 kilometrelik bölümüne güvenlik duvarı inşa edildi.

Hendek kazma çalışmalarının da tamamlandığı 96 kilometrelik güvenlik duvarına iki ve üç sıra şeklinde jiletli tel çekildi, belirlenen noktalara termal kameralar yerleştirildi.

103 ELEKTROOPTİK KULE İNŞA EDİLİYOR

Sınırda haberleşme ve gözetleme olmak üzere 103 elektrooptik kulenin inşaatı da tamamlanmak üzere.

Kalan 199 kilometrelik sınır hattında da duvar örme, hendek açma ve yol çalışmaları devam ediyor.

BU YIL 42 BİN 592 DÜZENSİZ GÖÇMEN ENGELLENDİ

Sınır birlikleri, Polis Özel Harekat, jandarma ve güvenlik korucularınca sürekli kontrol altında tutulan sınır hattında bu yıl 42 bin 592 düzensiz göçmenin ülkeye girişi engellendi, 2 bin 560 düzensiz göçmen de yakalandı.

Yakalanan göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

Vali Yardımcısı Furkan Duman, Özalp Kaymakamı Mehmet Emin Nasır ve İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Albay Mehmet Kaplan da sınır hattında incelemelerde bulundu, görevlilerden bilgi aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!