banner2

İmamoğlu'nun 'eril dili' karşısında büyük tepkisizlik: Kadın platformları neden suskun?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun hakaret iddialarına "Bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum." şeklinde cevap verdi. Benzer bir ifadeden dolayı Bülent Arınç'ı topa tutan kadın platformları ise İmamoğlu'nun "eril dili" karşısında sessizliğini koruyor. İmamoğlu'nun "eril diline" cevap gelmeyecek mi?

Gündem 28.11.2022, 17:04 28.11.2022, 18:38
Abone ol

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlı'nun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na hakaret ettiğine yönelik iddiaların ardından İmamoğlu'ndan gelen "Bir kadın olarak söylememiştir diye düşünüyorum." cevabı "eril dil" düşmanları tarafından sessizlikle karşılandı. Geçmişte benzer bir ifade yüzünden Bülent Arınç'ı topa tutan kadın platformları bugün neden sessizliğe büründü?

CHP kulislerinde konuşulanlara göre Kaftancıoğlu, Ekrem İmamoğlu için "Hırslı aptal, müteahhit kafalı, şizofren" şeklinde hakaret içerikli sözler sarf etti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise il binasınnı bastı. Kulislerden gelen bilgiye göre, İmamoğlu'nun geleceğini bilen Kaftancıoğlu, binayı önceden terk etmişti. 

'İMAMOĞLU'NUN 'ERİL DİLİ'NE TEPKİSİZLİK

2023 yatırım ve Hizmet Bütçesi sunumundan önce basın mensuplarına konuşan Ekrem İmamoğlu, canan Kaftancıoğlu'nun hakkareti ile ilgili soru hakkında  "Canan Kaftancıoğlu, nezaketli bir hanımefendidir. Yani bu bahsi geçen kelimeleri bir kadın olarak söylememiştir, diye düşünüyorum. Söyleyeceğim bu kadar" ifadelerini kullandı. İmamoğlu'nun "bir kadın olarak" sözleri ise bu ifadeye daha önce defalarca topa tutulan kadın platformları tarafından sessizlikle karşılandı.

BÜLENT ARINÇ'A DAVA AÇMIŞLARDI

Başbakan Yardımcılığı yaptığı dönemde TBMM Genel Kurulu'ndan HDP'li milletvekili Nursel Aydoğan'a "Hanımefendi sus, bir kadın olarak sus..." şeklindeki sözlerinden sonra Arınç'ın geçmişteki ifadeleri de günlerce konuşulmuş hatta "Kadınlar herkesin içinde kahkaha atmayacak" sözlerinin ardından bazı platform üyeleri Arınç hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 

DİLEK İMAMOĞLU 'ERİL DİLE' CEVAP VERECEK Mİ?

Birçok kadın platformu daha önce "eril dil" ve "eril zihniyet" karşıtlığı ile ortalığı ayağa kaldırmıştı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eşi Dilek İmamoğlu, haziran'da sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda "Evde, sokakta, işte, siyasette… Eril dil, eril zihniyet son buluncaya dek biz kadınlar hep birlikte mücadele edeceğiz." ifadelerine yer vermişti. Dilek İmamoğlu'nun eşi Ekrem İmamoğlu'nun "eril dili" karşısında sessizliğini koruyup korumayacağı ise merak konusu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!