İmamoğlu'ndan İstanbul'a dev icraat! 7 heykel için yarışma düzenleyecekler

İstanbul'da musluk ve heykel açılışından başka bir icraati olmayan İBB Başkanı İmamoğlu, 'İstanbul Senin' sloganıyla 7 heykelin yapılabilmesi için yarışma düzenliyor.

Gündem 08.04.2022, 11:07 08.04.2022, 11:08
Abone ol
İmamoğlu'ndan İstanbul'a dev icraat! 7 heykel için yarışma düzenleyecekler

Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da hizmet siyaseti yerine pr siyaseti yürütmeye devam ediyor. Öte yandan heykel icraatlerinde çığır açan belediye bu defa, yeni bir yarışma düzenleyeceklerini açıkladı.

HEYKEL İÇİN YARIŞMA

Belediyenin düzenlediği yarışmada "İstanbul Senin" sloganıyla bir araya gelen heykeltraşlar, belediyenin seçtiği konseptlerde heykeller tasarlayacak.

7 YENİ HEYKEL YAPILACAK

Tasarım çalışmalarıyla Gülhane ve Sirkeci parklarında Mustafa Kemal Atatürk, Nazım Hikmet, Vecihi Hürkuş, Osman Hamdi Bey, Cemil Topuzlu, Mihri Rasim, Behiç Erkin, Emrullah Ali Yıldız heykelleri yerlerini alacak.

HEYKEL KONULARI

İBB'nin konuya ilişkin yaptığı, "İstanbul Senin, Yeşil Alanlarda Sanat Yapıtları Tasarımı Yarışması" başlıklı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Gülhane Parkı ve Sirkeci Parkı’nda eserleri ve temsil ettikleri değerlerle 20. yüzyılın ilk yarısında İstanbul’un olduğu kadar ülkemizin ortak kültürel hafızasında iz bırakmış listede sıralanmış konulu yapıtların tasarlanmasıdır:

Atatürk ve Harf Devrimi,

Emrullah Ali Yıldız ve Vecihi Hürkuş (Türk havacılığının öncü isimleri)

Mihri Rasim (Müşfik) (Çağdaş resim çalışmalarını başlatan ilk kadın ressam)

Nazım Hikmet (Şair ve yazar)

Osman Hamdi Bey (Arkeolog, müzeci, ressam)

Cemil Topuzlu (Türkiye’de modern cerrahinin kurucusu)

Behiç Erkin (Türk asker, siyasetçi, diplomat, ulusal demiryollarının kurucusu

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!