Yandex Metrica

İletişim Başkanı Altun: 'İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan uluslararası sistem çökmekte'

İletişim Başkanı Altun: 'İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan uluslararası sistem çökmekte'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan uluslararası sistem çökmekte ve fakat yeni dönemin ruhuna uygun bir sistem de kurulamamaktadır. Yeni dönemin ruhuna uygun bir sistemin inşası için uluslararası örgütlerin ve inisiyatiflerin ivedilikle sorumluluk alması önem arz etmektedir." ifadelerini, kullandı.

Gündem

15.06.2024, 08:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İtalya'da katıldığı G7 Zirvesi'ne ilişkin El Cezire'de "G7 Zirvesi ve Daha Adil Bir Dünya İhtiyacı" başlıklı bir makale kaleme alan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, küresel sistemin ihtiyaçlara cevap vermekten uzak bir seyir takip ettiğini belirtti. Mevcut sistemin belirli ülkelerin çıkarlarına hizmet ettiğini dile getiren Altun, küresel sistemin çatışmaları ve savaşı körüklediğini, refah, barış ve istikrar gibi yapıcı olguları arka plana ittiğini ifade etti.

Fahrettin Altun, uluslararası aktörlerin Rusya-Ukrayna Savaşı ve İsrail'in Filistin'e saldırılarıyla beraber diğer gerginliklerde işlevsiz kaldığına işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

"Uluslararası aktörlerin son dönemde kaybettiği irtifa, 2000 sonrası çok aktörlü ve çok boyutlu dünya sisteminin mahiyetinin görmezden gelinmesinden kaynaklanmaktadır. Açıkça kabul etmek gerekir ki, 2 ya da 3 tane süper güç ve bu güçlerin siyasi ve ideolojik kaygıları uluslararası sistemi şekillendiremez. Bu güçlerin çıkarları ve menfaatleri uğruna diğer ülke ve halkların sömürüldüğü bir dünya sistemi tasavvur edilemez. Uluslararası örgütler ve bu örgütleri domine eden başlıca devletlerin öncelikle bu gerçeği kavraması ve yeni dönem stratejilerini buna göre tanzim etmesi gerekmektedir.

Filistinli sporculardan FIFA'ya İsrail çağrısı: Olimpiyatlardan men edilsin! Filistinli sporculardan FIFA'ya İsrail çağrısı: Olimpiyatlardan men edilsin! Haberi Görüntüle

"ULUSLARARASI SİSTEM ÇÖKMEKTE"

Dolayısıyla İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan uluslararası sistem çökmekte ve fakat yeni dönemin ruhuna uygun bir sistem de kurulamamaktadır. Yeni dönemin ruhuna uygun bir sistemin inşası için uluslararası örgütlerin ve inisiyatiflerin ivedilikle sorumluluk alması önem arz etmektedir. Bunlardan biri olan G7'nin siyasi ve ekonomik nüfuzu uluslararası arenada günden güne artmaktadır. G7, başlangıcında daha çok iktisadi kaygılarla kurulmuş ve 1970'lerden bugüne odağını giderek genişletmiştir. Finansal zorlukları tartışmak için geçici bir toplantıdan, önemli küresel sorunların ele alındığı daha resmi bir forum haline gelmiştir."

İsrail'in Gazze'deki soykırımına ilişkin iyi bir sınav verilemediğini vurgulayan Altun, uluslararası aktörlerin ve G7'nin uluslararası alanda özgürlük, demokrasi ve insan haklarının desteklenmesinde rol oynama iddiasında olduğunu ancak bu konuda alınan kararların yetersiz olduğunu belirtti. G7'nin aldığı kararların bağlayıcı olmadığını hatırlatan Fahrettin Altun, "Fakat sözüm ona bağlayıcı kararlar alma yetkisi olan uluslararası örgütlerin bile işlev ve fonksiyonlarının tartışıldığı günümüzde G7 de bu sorgulamalardan kendisini azade kılamaz." ifadesini kullandı.

İtalya'da düzenlen G7 Liderler Zİrvesi'ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın özel davetli olarak katıldığını hatırlatan Altun, "kurallara dayalı uluslararası sistemin savunulması, Rusya-Ukrayna savaşı ve Ukrayna'ya desteğin sürdürülmesi, Ortadoğu'daki çatışma ve bunun küresel gündemdeki sonuçları, enerji güvenliği, gelişmekte olan ülkeler ve gelişmekte olan ekonomilerle ilişkiler, Afrika ile ilişkiler, Hint-Pasifik bölgesi, iklim-enerji bağlantısı, gıda güvenliği, göç, yapay zeka" gibi konuların ele alındığı belirterek zirvenin temasının "kural temelli uluslararası sistem" olarak belirlendiğini kaydetti. Altun, "Böyle bir tema belirlenmesine karşın şu gerçeği de vurgulamak gerekmektedir; günümüzde uluslararası sistemin benimsediği ve üzerine inşa olduğu kurallar ne yazık ki bazı devletler tarafından hoyratça ihlal edilebilmektedir. İsrail'in Filistin saldırıları insani ve diplomatik anlamda mevcut uluslararası hukukun aylardır ayaklar altına alınmasının en çarpıcı ve en son örneğidir." dedi.

Hatay küllerinden doğuyor! Murat Kurum: Her ay 25 bin konut teslim edeceğiz! Hatay küllerinden doğuyor! Murat Kurum: Her ay 25 bin konut... Haberi Görüntüle

"İSRAİL SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR"

Tekrar İsrail'in öldürücü saldırılarına değinen Fahrettin Altun, terör devletinin Gazze'deki eylemlerinin savaş suçu çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in pervasız saldırılarının durdurulması gerektiğini aylardır her platformda dile getirmektedir. İsrail'in durdurulması bir yana uluslararası sistem tarafından korunduğu düşüncesi dünya ölçeğinde yaygın kabul haline gelmiştir. Bu kabulde İsrail'in hiçbir hukuk, ilke ve değer tanımayan saldırılarına karşı başta G7 olmak üzere uluslararası aktörlerin iyi bir sınav verememesinin payı yadsınamaz. On binlerce çocuk ve kadın katledilirken uluslararası sistemin ateşkes çağrısı bile yapamadığına şahit olduk. Aylar süren katliamlar sonrası dünyanın ayağa kalkması, üniversitelerin ve gençlerin 'artık yeter' deyip isyan etmesi üzerine ateşkes çağrıları yapılabildi.

İsrail'in saldırılarına karşı yükselen küresel itirazlar ve isyanlar, İsrail'e destek veren ülkelerin utanç içinde hatırlanacağının en somut göstergesidir. G7 ülkelerinin liderleri, ABD Başkanı Joe Biden'ın 31 Mayıs'ta duyurduğu ateşkes planına tam destek verdiklerini bildirdi. Ancak hem bu çağrı hem de bu çağrıya verilen desteğin özellikle İsrail üzerinde nasıl bir caydırıcı etkisinin olacağı son derece tartışmalıdır. G7'nin ve diğer uluslararası aktörlerin, elbette, bundan daha fazlasını yapması istenmekte ve beklenmektedir. Bu yüzden mevcut uluslararası sistem yeniden yapılandırılmalı ve güçlünün korunduğu değil, haklı ve mazlumun savunulduğu bir sistem inşasının yolları aranmalıdır." 

İş insanı Yasin Ersin ile Selin Kabaklı sevgili mi? İş insanı Yasin Ersin ile Selin Kabaklı sevgili mi? Haberi Görüntüle

"DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR ŞİARININ NE KADAR DOĞRU OLDUĞU BİR KEZ DAHA GÖRÜLDÜ"

Türkiye'nin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bölgesel ve küresel barışa katkı sunmaya devam edeceğini söyleyen Altun, uluslararası aktörlerin son yıllarda cereyan eden kriz ve çatışmalardaki işlevsizliği ve sessizliğinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Dünya Beşten Büyüktür" ve "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" şiarlarının ne kadar haklı ve yerinde olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Altun, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşındaki ateşkes için gerçekleştirdiği arabuluculuk rolünün, tahıl krizindeki yapıcı girişimlerinin küresel barış çabalarına katkısına birer örnek olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı: "Küresel bir sorun haline gelen düzensiz göçten iklim değişikliğine, uluslararası terörizmden bozulan tedarik zincirlerine kadar çeşitli alanlarda ortaya çıkan sınamalara karşı Türkiye, dün olduğu gibi bugün de bölgesel ve küresel barışa, istikrara ve krizlerin çözümüne katkı sunmaya devam edecektir."

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading