İlber Ortaylı DW'nin manipülatif Çerkez yayınını savunan Nevşin Mengü'ye adeta tarih dersi verdi

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Deutsche Welle (DW)'nin Türkiye'nin Çerkezlere yönelik asimile politikası yürüttüğünü iddia ettiği yayınına Nazi soykırımını anlatan tarih dersiyle yanıt verdi. 'Bu iş artık ticarete dönüştü' diyen Ortaylı, söz konusu yayını savunan Nevşin Mengü'ye de ağır sözlerle yüklendi.

Gündem 10.12.2021, 13:14 10.12.2021, 14:28
Abone ol

Tarihçi İlber Ortaylı, DW Türkçe kanalında Nevşin Mengü’nün sunduğu programda Alman Deutche Welle tarafından Türkiye’deki Çerkesler hakkındaki gerçek dışı iddialarla hazırlanan yayını sert sözlerle eleştirdi.

İlber Ortayılı, Nevşin Mengü’ye “Sizin Almanya’daki organ böyle şeyleri yapıyor ama 30’larda Almanya’sını hatırlatmak istiyorum. Çok kötü şeyler yaptılar. Sırf Yahudilere değil, zavallı çingenelere de” ifadelerini kullandı.

Nevşin Mengü “Zaten o 30’ların hatırlanıp bir daha bunların tekrarlanması gerekiyor” diye araya girince İlber Ortaylı, şunları söyledi:

“O onların sorunu. Burada öyle bir şey olmaz. Ben hiçbir kavmin hem yahudileri, hem çingeneleri, hem slavların bir kesimini fırına yollayacak kadar zıvanacan çıktığını zannetmiyorum. Bu büyük bir olaydır. Böyle basit mukayeselerle, suçu yaymalarla örtemezsiniz. Bazı konularda bu Almanya’nın bir devlet politikası haline geldi. Lütfen önce kendi probleminizi çözün. Bu, suçu yayarak hafifletmeye çalışmaktır. Bununla vicdan rahatlamaz. Toplumsal vicdanı ‘yapma tarih’ ile rahatlatamazsınız. Böyle bir şey yok.” 

dw

Nevşin Mengü’nün “Banane Alman bilmem kimin ne söylediğinden?” şeklinde karşılık vermesi üzerine İlber Ortaylı, “Bana ne diyemezsiniz. O bir şeye yarıyor. Bu bir politika oluyor. Bu iş artık ticarete dönüştü. Dikkat etmek lazım. Herkes önce problemini kendisi halledecek.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!