banner2

'İkinci Kandil' Sincar'dan ilk görüntü: F-16'lar o noktaları enkaza çevirdi

Irak kuzeyinde PKK'nın 'ikinci Kandil' yapmak istediği Sincar, son 5 yılın en ağır bombardımanını yaşadı. Burada terör örgütünün kullandığı binalar enkaza çevrildi.

Gündem 02.02.2022, 13:14 02.02.2022, 13:34
Abone ol

Terör örgütü PKK'nın YBŞ adı altında ikinci Kandil yapmak istediği Sincar, Türk Hava Kuvvetleri'nin dün gece gerçekleştirdiği operasyonda yoğun biçimde vuruldu. 

Bölgeye yönelik 4,5 saat süren bombardımanda istihbarat birimleri tarafından önceden belirlenen noktalar başarıyla imha edildi. Terör örgütüne yakın kaynaklar, Sincar'a 2017 yılından beri bu çapta bir operasyon yapılmadığına dikkat çekiyor. 

Saat 22:00 itibariyle Diyarbakır'dan havalanan F-16'ların Irak kuzeyindeki ilk hedeflerinden biri Sincar Dağı oldu. Dağ yamaçlarında PKK/YBŞ'nin mevzilendiği Amûd ve Çilmeran ağır biçimde vurulurken, uçaklar daha sonra Sincar dağı kuzeyinde bulunan Kers Vadisi'ni hedef aldı. Buradaki Bare köyünden Kora Simokyan'a dek uzanan hat boyunca onlarca nokta vuruldu. 

Sincar'a yönelik harekâta SİHA'ların da katıldığı sanılıyor. F-16'lar gece geç saatlerde Sincar'a bağlı Hanesor nahiyesinde YBŞ'ye destek veren İranlı milislerin kontrolündeki bir kontrol noktasını da vurdu. Terör örgütünün 'Foca 80' olarak adlandırdığı Haşdi Şabi üs noktasında dün gece kimlerin bulunduğu bilinmiyor. 

O SÖZLERİN HESABINI VERECEKSİN

Geçtiğimiz günlerde MİT'in SİHA operasyonuyla elebaşları etkisiz hale getirilen PKK, Sincar'da hâlâ uslanmıyor. PKK/YBŞ sorumluları Azad İzzeddin ve Enver Tolhildan'ın 21 Ocak'ta içinde bulundukları araçla birlikte havaya uçurulmasına rağmen örgüt sorumluları Türkiye'yi tehdit etmekten vazgeçmiyor. PKK/YBŞ'nin Sincar'daki elebaşılarından Çeko Şengalî kod adlı terörist, örgüt medyasına verdiği demeçte "Türkiye ile DEAŞ arasında fark görmüyoruz" dedi. Türkiye'yi 'işgalci' olarak nitelendiren PKK/YBŞ elebaşı, bundan sonraki saldırılara cevap vermek için yeteri kadar hazırlık yaptıklarını ileri sürdü. 

2023 yılında Lozan Antlaşması'nın 100. yılını dolduracağını hatırlatan Şengalî, "Türk devleti bu bölgeleri işgal etmeye ve bölgede yerleşmeye çalışacaktır. Sadece Şengal (Sincar) değil, Kerkük'ten Musul'a, Şengal'den Rojava'ya (Suriye kuzeyi) kadar Türk devleti bu bölgeleri ele geçirmeyi planlıyor" şeklinde iddialarda bulundu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!