banner2

İki ayda 100 bin konteyner! Yarım milyon depremzede faydalanacak

Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi'nin kapanışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Mayıs ayına kadar 100 bin konteyner kurarak yarım milyon depremzedeyi daha iyi şartlarda barınabilecekleri bu alanlara taşıyacağız." dedi.

Gündem 17.03.2023, 07:52 17.03.2023, 08:02
Abone ol
İki ayda 100 bin konteyner! Yarım milyon depremzede faydalanacak

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir ay geçti. 48 binin üzerinde insan hayatını kaybederken binlerce bina yıkıldı onlarca köy ağır hasar aldı.

Yetkililer, depremin ilk anından itibaren depremzedeler için seferber oldu. Afet bölgesine binlerce çadır ve konteyner kentler kuruldu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Olağanüstü Zirvesi'nin kapanışında konuştu.

YARIM MİLYON DEPREMZEDE FAYDALANACAK

''Tüm olumsuzluklara rağmen deprem haberini alır almaz devletin tüm imkanlarını bölgeye yönlendirdik.'' diyen Erdoğan şu ifadeleri kullandı;

''35 bini yardım ve destek ekibi olmak üzere 272 bin kamu görevlimiz seferber oldu. Depremin ilk anlarından itibaren başlattığımız seferberliği şehirlerimizin yeniden ihya ve inşa sürecinde de gösteriyoruz. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Hedefimiz 1 yıl içinde deprem bölgesinin tamamınındaki konut sayısını çözecek şekilde kaliteli ve güvenli yapıyı inşa etmektir. 20 yılda yaşanan doğal afetlerden sonra hiçbir insanımızı açıkta bırakmadıysak, depremzedeleri de mağdur etmeyeceğiz.''

"MAYIS AYINA KADAR 100 BİN KONTEYNER KURULACAK"

Sözlerine devam eden Eérdoğan, ''Mayıs ayına kadar 100 bin konteyner kurarak yarım milyon depremzedeyi daha iyi şartlarda barınabilecekleri bu alanlara taşıyacağız. Katar'dan gönderilen konteynerlerin yaklaşık 3 bin kadarı gelmiş bulunuyor. Bu ay sonuna kadar sayı 10 bine ulaşacak.'' dedi.

''BİZE DİNLENMEK HARAM''

''Kayıpları tamamen telafi etmeden, insanlarımızı geleceklerine güvenle bakacağı günlere kavuşturmadan bize dinlenmek haram.'' diyen Erdoğan, ''Sel felaketlerinin yeniden kanattığı yaraları sarmak için gece gündüz çalışacak, yıkımları ve zararları tazmin edeceğiz. Kayıpları tamamen telafi etmeden, insanlarımızı geleceklerine güvenle bakacağı günlere kavuşturmadan bize dinlenmek haram. İlgili kurumlarımız arasında işbirliğinin ileri seviyeye taşınmasını ve müteakip zirveye kadar TDT Sivil Koruma Mekanizmasının tesisini kararlaştırdık.'' şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!