banner2

İçişleri Bakanlığı'ndan depremzedeler için kritik genelge! Artık izin şart

İçişleri Bakanlığı deprem bölgesindeki afetzedelerin hasarlı yapılardaki eşyalarının tahliyesine yönelik genelge yayımladı.

Gündem 21.02.2023, 16:05 21.02.2023, 16:11
Abone ol
İçişleri Bakanlığı'ndan depremzedeler için kritik genelge! Artık izin şart

İçişleri Bakanlığı'nın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile ortak çalışma sonucu, deprem bölgelerinde "yıkık", "acil yıktırılacak" ve "ağır hasarlı" yapılardaki eşyaların tahliyelerine yönelik esaslar belirlendi.

YIKIK VE ACİL YIKTIRILACAK YAPILARA GİRİŞ KESİNLİKLE YASAK

Bu kapsamda, AFAD tarafından hazırlanan genelgede, afet gören alanlarda "yıkık" ve "acil yıktırılacak yapı" niteliğinde olduğu belirlenen yapılara kısa süreliğine de olsa girilmesi ve eşya alınmasının kesinlikle yasak olduğu belirtildi.

BİNAYA GİRİŞ İÇİN İZİN ALINACAK

Ağır hasarlı tüm yapılara giriş izni ve eşya alımının, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca görevlendirilen uzmanların raporu doğrultusunda değerlendirileceği ifade edilen genelgede, binası "ağır hasarlı" olarak belirlenmiş, 30 günlük süre içerisinde bina hasar durumuna itiraz etmeyecek vatandaşların eşyalarını alabilmelerinin, yapılarıyla ilgili uzmanlarca oluşturulacak tahliye raporuna uygun şekilde planlanacağı aktarıldı.

YAPIYA 30 DAKİKA GİRİLEBİLİR RAPORU VERİLMESİ DURUMUNDA...

Bu planlamaların iletişim çadırlarında vatandaşla paylaşılacağı belirtilen genelgede, şunlar kaydedildi:

Uzman raporunda 'girilemez' şeklinde belirtilmesi durumunda can güvenliğini teminen yapıya girişe izin verilmeyecektir. Yapıya kontrollü 30 dakika girilebilir raporu verilmesi durumunda, 30 dakika kadar süre içerisinde yalnızca değerli eşya (pasaport, kıymetli evrak benzeri) alımına müsaade edilecektir. Yapıya kontrollü 2 saat girilebilir raporu verilmesi durumunda, 2 saat içerisinde en fazla 4 kişi binaya girmek suretiyle eşyalarını alabilecektir. Yapıya sabitlenmiş ve sökümü esnasında titreşim yaratacak her türlü faaliyet kesinlikle yasaktır. Mutfak dolabı, kalorifer peteği, pvc kapı pencere, her türlü yapıya monte aksamlar, elektrik ve aydınlatma tesisatı vb eşyaların sökülmesi, alınması kesinlikle yasaktır. Tahliye çalışmalarının genel koordinasyonu valilikler/kaymakamlıklar tarafından sağlanacaktır. Tahliye, kolluk kuvvetleri gözetiminde gerçekleştirilecek olup belirtilen tüm kurallara uyulması zorunludur.

GENELGEDEKİ MADDELER

*"Yıkık" ve "acil yıkılacak" yapılara girilmesi ve eşya alınması yasaklandı.

*Ağır hasarlı yapılara giriş izni, görevlendirilen uzmanların raporu doğrultusunda değerlendirilecek. 

*Ağır hasarlı binaların tahliyesi uzman raporuna göre planlanacak.

*Bu planlamalar iletişim çadırlarında vatandaşlar ile paylaşılacak.

*Uzman raporunda "girilemez" olarak değerlendirilen yapıya can güvenliği sağlanana dek giriş izni verilmeyecek.

*"Yapıya kontrollü 30 dakika girilebilir" raporu verilmesi durumunda, yalnızca değerli eşyaların (Pasaport, kıymetli evrak vb.) alınmasına izin verilecek.

*Yapıya Kontrollü 2 saat girilebilir" raporu verilmesi durumunda, en fazla 4 kişi binaya girerek eşyalarını alabilecek (Yapıya sabitlenmiş ve sökümü esnasında titreşim yaratacak faaliyetlere izin verilmeyecek)

*Tahliye çalışmalarının genel koordinasyonu valilikler/kaymakamlıklar tarafından sağlanacaktır. Tahliye, kolluk kuvvetleri gözetiminde gerçekleştirilecek olup belirtilen tüm kurallara uyulması zorunludur.

*Tahliye sırasında olası mücbir sebeplerle tahliyenin durdurulması zorunluluğu oluşması halinde, tahliyenin derhal sonlandırılarak, bu durumun tutanak altına alınması istenen genelgede, yapılarına girmelerine müsaade edilmeyen veya eşya tahliyesi yapılamayan vatandaş için ayrıca eşya yardımı gerçekleştirileceği ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!