İbrahim Kalın Reuters'a konuştu: İsveç ve Finlandiya PKK’nın faaliyetlerine son versin

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, PKK yayın kuruluşlarının, faaliyetlerinin, etkinliklerinin ve örgüte yakın kişilerin bu ülkelerdeki varlığına son verilmesi gerektiğini söyledi.

Gündem 14.05.2022, 21:40 14.05.2022, 22:17
Abone ol
İbrahim Kalın Reuters'a konuştu: İsveç ve Finlandiya PKK’nın faaliyetlerine son versin

Rusya- Ukrayna savaşı, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine başvurmak istemesi dünya kamuoyunun gündeminde. Türkiye bu ülkenin PKK’ye destek vermesi nedeniyle NATO üyeliğine sıcak bakmıyor.

“PKK’NIN FAALİYETLERİNE SON VERİLSİN”

Konuyla ilgili Reuters'a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İbrahim Kalın "PKK yayın kuruluşlarının, faaliyetlerinin, etkinliklerinin ve örgüte yakın kişilerin bu ülkelerdeki varlığına son verilmeli. Sürecin ilerleyişine bakacağız.”

Kalın Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğine kapıyı kapatmadığını ancak ulusal güvenlik endişelerinin ciddiye alınmasını gerektiğini söyledi.

Bu iki ülkeye kapıların kapatılmadığını belirten Kalın "İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine kapıyı kapatmıyoruz. PKK’nın bu ülkelerdeki varlığı sona ermeli." diye konuştu.

Kalın, "NATO üyeliği bir süreçtir, işlerin nasıl gittiğini göreceğiz. Ancak bu İsveç makamlarının yanı sıra tüm müttefiklerimizle gündem getirmek istediğimiz ilk noktadır. Elbet İsveçli meslektaşlarımızla tartışmak, müzakere etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği sürecine ilişkin dün yaptığı açıklamada, "Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar, bizden önceki yönetimler ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz." dedi.

"YAPILMASI GEREKEN AÇIK"

Kalın, "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılması konusunda kapıyı kapatmadı, İskandinav ülkelerindeki terörist faaliyetlerine ilişkin kısıtlama istiyor. Kapıyı kapatmıyoruz. Ama temelde bu Türkiye için bir milli güvenlik meselesidir." dedi.

Kalın, "Terör örgütü PKK, ABD ve AB tarafından fon topluyor, Avrupa'da özellikle İsveç'te 'güçlü ve kabul görmüş' bir varlığı var." ifadelerine yer verdi.

"Yapılması gereken açık" diyen Kalın, "Bizim beklentimiz NATO müttefiklerimizden ve diğer ülkelerden, Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit teşkil eden PKK, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütlerine karşı açık, net tavır almaları ve bunu eylemle net şekilde ortaya koymalarıdır" sözlerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!