banner2

İBB kurumsallıktan uzaklaştı! İBB vurdumduymazlık nedeniyel 30 yıl geriye gitti!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi son 4 yılda hizmetsizlik nedeniyle Türkiye'nin metropol şehri İstanbul'u 30 yıl geriye götürdü. Belediyede liyakatsizlik ve vurdumduymazlık nedeniyle kurumsallıktan uzaklaşırken dev bütçeye rağmen temel belediyecilik hizmetleri bile artık topallamaya başladı. İETT yolcu taşıyamaz, itfaiye yangın söndüremez, AKOM afet koordine edemez, İSKİ su temin edemez duruma düştü.

Gündem 18.09.2023, 17:13 18.09.2023, 18:15
Abone ol
İBB kurumsallıktan uzaklaştı! İBB vurdumduymazlık nedeniyel 30 yıl geriye gitti!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) Haziran 2019'da göreve  Ekrem İmamoğlu'nun gelmesiyle birlikte belediyenin her kademesinde kadro değişimi yapıldı. Yıllar boyunca en önemli hizmet noktalarında bulunan tecrübeli ve liyakatli yöneticilerin yerine, partizan anlayışa sahip koltuklara oturunca hizmetsizlik alıp başını gitti.  


TEMEL HİZMETİ BİLE VEREMİYOR 

Birçok bakanlıktan daha fazla bütçeye sahip olan İBB, geride kalan 4 yılda temel belediyecilik hizmetlerini bile veremiyor. İETT kaza ve yangınlardan dolayı yolcu taşıyamaz, İstanbul İtfaiyesi yangın söndüremez, AKOM afet koordine edemez, İSKİ su temin edemez vaziyete geldi. Park, bahçe ve derelerinin pislik içinde boğuştuğu İstanbul, yollarının çamur ve çukurdan geçilmediği bir kente dönüştü.

KURUMSALLIKTAN TÜM ŞİRKETLER UZAKLAŞTI 

Merkezi yönetimden gelen bütçenin yanı sıra İBB'ye ait onlarca anonim şirket, belediyenin kesesine artı girdi sağlıyor ve belediyecilik hizmetlerinde önemli sorumluluklar üstleniyordu. Kurumsallığın iştirak şirketlerde de kaybedildiği İBB'de bu şirketler artık zarar ediyor. Yalnızca personel maliyeti bulunan İSPARK A.Ş bile CHP ile birlikte her yıl zarar eder oldu.

VURDUMDUYMAZLIK, LİYAKATSIZLIK HAD SAFHADA 

Kurumların kişilere bağımlı olmadan faaliyetlerini sürdürebilmesini sağlayan bir yapıya kavuşturulabilmesi işlemi olarak bilinen kurumsallık, CHP yönetimiyle bitti. Hiçbir yenilik yapılmasa bile var olan kurumsal yapı sayesinde kolaylıkla işletilebilecek İBB, vurdumduymazlık, liyakatsiz kadro atamalarıyla kurumsallıktan uzak yöneticiler nedeniyle oldu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!