İBB evsiz adamı nasıl çaldı? İşte İBB-TÜMYAD geriliminin perde arkası

İBB reklam ekibi bu kez evsiz yaşlı bir adamı PR çalışmaları için malzeme yaptı. Bir sokak röportajıyla başlayan tartışma İBB ile yardım derneği TÜMYAD'ı karşı karşıya getirdi. TÜMYAD'ın bulup sahip çıktığı yaşlı adamı İBB reklam için kaçırdı. Dernek olayı ''Nasıl bir döneme denk geldik fakiri bile çalıyorlar'' sözleriyle yorumladı.

Gündem 12.10.2021, 18:09 12.10.2021, 19:03
Abone ol
İBB evsiz adamı nasıl çaldı? İşte İBB-TÜMYAD geriliminin perde arkası

Tüm Yardımlaşma Derneği kısa adıyla TÜMYAD. Yılın 365 günü ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmak isteyen gönüllüler tarafından kuruldu. Tamamen bağışlarla ayakta duran dernek, özellikle sokakta yaşayan insanlara gıda, kıyafet ve barınma gibi konularda büyük destek sağlıyor. Ancak dernek bugünlerde CHP'li İBB'nin yardım görünümlü PR çalışmasıyla gündemde.

İBB EKİBİ RÖPORTAJI SERVİS ETTİ

Tartışma İBB'nin sokak röportajı ekiplerinden birinin videosu ile gündeme geldi. Eminönü'nde yapılan sokak röportajında ameliyat olmasına rağmen çöp toplamak zorunda kalan 74 yaşındaki bir vatandaşın yaşadığı mağduriyeti anlatıyordu. 'Mahsun amca' olarak tanıtılan yaşlı adamın görüntüsü sosyal medyada binlerce hesap tarafından paylaşıldı. Yaşlı adamın bir algı operasyonuna malzeme yapılmaya başlandı.

TÜMYAD SAATLER İÇİNDE YAŞLI ADAMA ULAŞTI, EV TUTTU

Sosyal medyadaki görüntüleri izleyen TÜMYAD ekibi, saatler içinde yaşlı adama ulaştı, sahip çıktı. 

Dernek hızlıca Nadir Amca için barınacak bir yer bulmak adına kolları sıvadı. Derneğin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ''Mahsun amcamız geldi tutacağımız evlere bakacağız. Gönlü hangini isterse orayı tutacağız.'' ifadesi kullanıldı. 

Bugüne kadar sokakta kalanlara yardım eden, evsizlere barınak bulan  TÜMYAD, Nadir Amca'nın kaldırğı yeri görüntüledi. Ardından yaşlı adama yaşanabilir bir ev tuttu. Aylık 2.500 TL de gelir ayarladı.

İBB YAŞLI ADAMI 'ÇALDI'

Ancak şaşırtıcı olay tam da bundan sonra yaşandı. Nadir Amca'yı röportajıyla PR malzemesi için kullanan İBB ekibi, reklam fırsatını kaçırdığını düşünerek yaşlı adamın TÜMYAD ile bağlantısını bir anda kesti. Kendisine barınacak bir yer ve aylık gelir sağlanan yaşlı adamın telefonu da kapatıldı. TÜMYAD bu durumu sosyal medya hesabından ''Nasıl bir döneme denk geldik fakiri bile çalıyorlar'' sözleriyle duyurdu. 

İBB PR SAVAŞINDA DERNEĞİ HEDEF ALDI

TÜMYAD yaşananlara şaşkınlıkla tepki verdi. İBB'nin PR ekibi olan 'Sokak Kedisi' adlı sosyal medya hesabına eleştiriler yöneltti. Tek hedefi reklam ve PR olan İBB'nin sosyal medya ekibi de, tek amacı evsizlere ve muhtaçlara yardım eli uzatmak olan TÜMYAD'a zehir zemberek eleştirilerde bulundu.

TROLLER DEVREYE GİRDİ

Ajans bütün sosyal medya trolleriyle devreye girdi.  Ekrem İmamoğlu'nun destekçilerinden Adem Kuyumcu, Nadir amca ile ortaya çıktı. Sosyal medya paylaşımında adını bile yanlış yazdığı yaşlı adamla fotoğrafına verdi, TÜMYAD'a ağır eleştirlerde bulunarak hedef gösterdi

TÜMYAD EV TUTTU, İBB DARÜLACEZE'YE YERLEŞTİRDİ

İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, yaşlı adamın İmamoğlu’nun talimatıyla İBB Kayışdağı Darülaceze tesislerine yerleştirdiklerini duyurdu. Oysa TÜMYAD zaten yaşlı adam için iki yıllık kirasını ödeyerek bir ev tutmuştu. 

OYUNA GELENLER TEPKİ GÖSTERDİ

İBB'nin PR oyununa gelen isimlerden biri olan Şehit Anaları Derneği Basın Sözcüsü Beyza Tufan, İBB'nin kurduğu oyuna tepki gösterdi. İBB'nin kurgu videosunun ortaya çıkmaması için yaşlı adamın numarasını değiştirdiğini ve TÜMYAD'a iftira attığını söyledi. 

beyza tufan

beyza tufan

İBB'NİN TÜMYAD'LA DERDİ NE?

Tamamen bağışlarla ayakta duran, özellikle sokakta yaşayan insanlara büyük destek sağlayan TÜMYAD aslında bir süredir İBB'nin hedefinde. Çünkü derneğin yardım elini uzattığı evsizler İBB zabıtalarının sokaklarda görmek istemediği, gördükleri zaman da kaldırıp kovdukları kişiler. 

TÜMYAD'ın geçtiğimiz aralık ayında yayınladığı görüntülerde, İBB ekiplerinin evsizleri sokaklardan kovdukları görülüyordu. İBB'nin TÜMYAD nefretinin kaynağı da aslında tam olarak bu görüntüler.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!