banner2

Hulusi Akar'dan Kabil Havalimanı açıklaması: Değerlendirmeye alırız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan'daki Hamid Karzai Havalimanı'nın işletmesi konusunda önemli mesajlar verirken ''Durum ve şartlar uygun olursa, böyle de bir talep gelirse bunu da değerlendirmeye hazırız'' dedi.

Gündem 30.08.2021, 14:02 30.08.2021, 15:17
Abone ol

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Devlet Mezarlığı'nı ziyaret etti. Milli Savunma Bakanı Akar, Afganistan'daki gelişmelerle ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ziyaretin ardından bir gazetecinin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın işletilmesine yönelik sorusu üzerine Akar, Türkiye ve Afganistan arasındaki tarihi bağlara vurgu yaptı.

İki ülke arasında yüzyıllara dayanan tarihi geçmiş ve ortak kültürel değerlerin bulunduğunu dile getiren Akar, şunları söyledi: “Son 20 yıldır da Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı görevlerle Afganların güven, huzur, refah içinde yaşamasını arzu ettiği bir ülkeden bahsediyoruz. Bu ülkenin insanlarının güven, refah içinde olmasını istiyor, bunun için gayret gösteriyoruz. Şu anda da oradaki durumu, son gelişmeleri yakinen takip ediyoruz.

''ŞARTLAR UYARSA DEĞERLENDİRMEYE HAZIRIZ''

Bizim için uygun şartlar, durumlar oluşursa, Türkiye Cumhuriyeti olarak karar verme, karar alma süreçlerimizden de geçtikten sonra, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarının ardından bu talepleri değerlendirmeye alıyor ve gerekli tavrımızı, hareket tarzlarımızı belirliyoruz. Afganistan ile tarihe dayanan ilgimiz, tarihi geçmişimiz, ortak değerlerimiz var. Gelişmeleri yakinen takip ediyor, değerlendiriyoruz. Durum ve şartlar uygun olursa, böyle de bir talep gelirse bunu da değerlendirmeye hazırız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!